SIENA „BETONO IMITACIJA“
Siena “BETONO IMITACIJA” sukomplektuota pagal nuotraukoje matomas spalvas ir su tungų aliejumi. Norėdami daryti kitų spalvų sieną, prekes į krepšelį įsidėkite atskirai.
Medžiagos ir priemonės, reikalingos ~ 15 – 17 kv. m. sienai:
- Mr. Clay apdailinis molio tinkas (25 kg.) – 1 vnt.
- Mr. Clay molio-marmuro glaistas FINISH Nr. 9 (10 kg. – 1 vnt.)
- 132_B spalvos mineralinis pigmentas pirmiems dviem apdailinio molio tinko sluoksniams – 1 vnt.
- 134_B spalvos mineralinis pigmentas trečiam FINISH Nr. 9 sluoksniui – 1 vnt.
- Tungų aliejus 2,7 L.
- Kietmedžio anglis ~ 20 g.
- Juodas mineralinis pigmentas paliejimams 134_B – 37,5 g. (maišoma su vandeniu savo nuožiūra pagal reikiamą spalvos intensyvumą)
- Tinkavimui ir poliravimui skirta glaistyklė Marmorino tools Stilmirror light 21102
- Paruošta eskizinė plokštė, ant kurios pasidarysite savo pavyzdį, ištestuosite spalvas ir pan.
Papildomai Jums reikės šių pagalbinių įrankių ir priemonių:
-
-
- mentelė mišinio paėmimui, rasite čia
- apsauginė dažymo juosta, rasite čia
- apsauginė dažymo plėvelė šoninėms sienoms apsaugoti;
- mikrofibro pluošto volelis su vonele aliejui čia
- statybinis popierius grindims apsaugoti čia
- siaura dažymo juostelė betono klojinių imitacijos kūrimui rasite čia
- vandens purkštuvas rasite čia
- dažymo šepetėlis/teptukas/kempinėlė rasite čia
- sukibimą gerinantis gruntas rasite čia
-
Pasiruošimo darbai
Pirmam ir antram sluoksniams bus naudojamas baltas apdailinis molio tinkas su spalvos pigmentu.
Į ne mažesnę nei 35 L talpą pilkite 8,5 L vandens, berkite visą 132_B spalvos pigmentą ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Toliau maišydami lėtai supilkite visą balto apdailinio molio tinko pakuotę, gerai permaišykite ir uždengę talpą leiskite mišiniui pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys gali atrodyti gan skystas, bet vėliau jis sutirštės. Prieš tinkavimo darbus apdailinį molio tinką dar kartą permaišykite.
Kol apdailinis molio tinkas brinksta, lipniomis apsauginėmis juostomis reikia apsaugoti gretimas sienas, lubas, grindis, elektros jungiklius ir kitas sienoje esančias detales. Tuo pačiu, lipni apsauginė juosta padės suformuoti gražų vidinį kampą, tik atkreipkite dėmesį, jog klijuojant apsauginę juostą ant gretimos sienos, negalima jos įklijuoti tiesiai į kampą – reikia palikti 1-2 mm. tarpą tarp juostos ir vidinio kampo, kad nutinkavus sieną ir nulupus juostą, molio tinkas neištrupėtų.
Paskirstyti molio tinko mišinį galima tipiniais glaistymo įrankiais, tačiau rašto formavimui ir poliravimui reikėtų naudoti nerūdijančio plieno glaistyklę su rankena iš viršaus. Glaistyklė turi būti pakankamai lanksti, ne per kieta. Briaunos ir kampai turi būti užapvalinti, kad nepaliktų įrėžimų ant sienos. Kokybiškas metalas užtikrins, kad įrankis nepaliktų ant sienos juodų žymių. Taip pat Jums prireiks mažesnės mentelės mišinio paėmimui iš kibiro ir kampų įtepimui.
Pirmas sluoksnis:
Pirmame sluoksnyje visą plotą padenkite apdailiniu molio tinku ir protarpiais sukurkite iškilesnę faktūrą. Visi sukurti efektai vėliau pasimatys ir paskutiniame sluoksnyje, todėl nepersistenkite, nes kuo daugiau įvairių efektų sukursite, tuo margesnė siena bus. Paanalizuokite aplinkui esančius architektūrinius objektus arba stenkitės intuityviai pajausti kiek, kur ir kokių potėpių daryti, o kur tiesiog palikti lygų sienos plotą.
Užnešti molio tinką ant sienos galite ir sukamaisiais judesiais, jeigu taip patogiau, tačiau vėliau visą paviršių turite dar kartą perbraukti glaistykle tiesiais judesiais horizontaliai ir vertikaliai, tam kad neliktų jokių, sukamųjų judesių žymių. Išlyginus sieną, nuvalykite glaistyklę mentele ir dar kartą perbraukite per nutinkuotos sienos paviršių, tam, kad ant glaistyklės briaunos susikauptų nedidelis molio tinko mišinio perteklius, kuriuo ir formuojama iškili faktūra. Formavimo judesys turi būti lyg iš inercijos – greitas ir be didelio spaudimo į sieną. Jeigu šiuo judesiu nepavyksta sukurti natūraliai atrodančios faktūros, galite priglausti glaistyklę prie sienos visa plokštuma ir ją atkėlus gauti šiek tiek kitokį faktūros raštą. Likusį šlapią molio mišinį uždenkite plėvele ar dangčiu, kad jis neišdžiūtų. Sumaišytą mišinį rekomenduojame sunaudoti per dvi savaites.
Jūsų siena pilnai išdžius per maždaug 10 -14 valandų. Tada mentelės arba glaistyklės briaunomis lengvai nuskuskite silpnai besilaikantį molio tinką ir iškiliausias sukurtos faktūros vietas, tačiau nepadarykite jų plokščių. Geriausiai skusti potėpio pradžią ir pabaigą, taip sukuriant kalno efektą ir lyg iš sienos iškylančius ir vėl joje dingstančius potėpius.
Jeigu norėsite savo betono imitacijos sienoje sukurti klojinių efektus, ant išdžiūvusio pirmojo sluoksnio turite suformuoti norimų matmenų blokus, klijuodami 5 -10 mm. pločio apsauginę dažymo juostą. Norėdami išraiškingesnių linijų, klijuokite juostą du ar net tris kartus vieną ant kitos. Tam, kad imituojami blokai būtų kuo lygesni, galite panaudoti linijų atmušėjus ar kitus matavimo bei žymėjimo prietaisus.
Antrasis sluoksnis
Antram betono imitacijos sienos sluoksniui apdailinis molio tinkas gali būti ne toks tirštas kaip pirmame sluoksnyje, todėl į likusį mišinio kiekį galite papildomai įpilti iki 0,5 l. vandens ir dar kartą gerai permaišyti.
Antrame betono imitacijos sienos sluoksnyje turite plonai padengti visą sienos plotą, tik šį kartą ne kurdami iškilią faktūrą, o atvirkščiai, palikdami šiek tiek nedidelių ertmių, pro kurias matytųsi pirmasis sluoksnis. Ertmės natūraliai atsiranda, kai molio tinkas ant sienos užnešamas labai greitu judesiu. Nebandykite ertmių sukurti dirbtinai, nes neatrodys gražiai ir natūraliai, todėl, jei tikrai nepavyksta, geriau jų nedarykite visai, o tik padenkite sieną plonu apdailinio molio tinko sluoksniu. Net ir tuo atveju, kai gaunasi gražios, natūraliai atrodančios ertmės – nepersistenkite, nes kuo daugiau jų bus, tuo margesnė siena atrodys. Nesistenkite simetriškai atkartoti jokių efektų nei viename sluoksnyje. Atkreipkite dėmesį, kad dažymo juostos turi būti būtinai padengtos apdailiniu molio tinku ir geriau tinkuoti zonomis, nuo vieno bloko krašto iki kito, taip bus lengviau suvaldyti procesus, o esant reikalui ir sustoti.
Antrasis apdailinio molio tinko sluoksnis išdžius per maždaug 10 – 14 h.
Trečias sluoksnis
Dabar galite pasiruošti molio – marmuro glaistą FINISH NR. 9 trečiajam sluoksniui. Į ne mažesnę nei 20 L talpą pilkite – 6 L vandens, berkite visą 134_B spalvos pigmentą ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Toliau maišydami lėtai supilkite visą molio – marmuro glaisto Finish nr. 9 pakuotę, taip pat įberkite apie 20 g. maltos kietmedžio anglies, kuri suteiks labai gražų, juodų grūdelių triukšmo efektą. Dar kartą permaišykite mišinį ir uždengę talpą leiskite pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys trečiajam sluoksniui neturi būti per tirštas, nes tepsis labai storai ir gali per daug paslėpti antrąjį sluoksnį ar netgi sutrūkinėti.
Išdžiūvus antrajam sienos sluoksniui, nulupkite nuo sienos apsaugines dažymo juostas, kuriomis formavote klojinių imitaciją. Dar kartą permaišykite mišinį ir patikrinkite ar nėra per tirštas, nes ant sienos jis turi teptis plonai ir lengvai. Jau po pirmojo potėpio matosi, kaip išsiryškina efektai sukurti pirmuose dviejuose sluoksniuose, bei kaip atsidengia įbertos anglies grūdeliai. Dirbant su molio – marmuro glaistu FINISH nr. 9 svarbiausia glaistykle nuimti mišinio perteklių, kad vietomis jis būtų beveik permatomas. Šiame sluoksnyje taip pat galima sukurti natūraliai atrodančių ertmių, bet rekomenduojame jų daryti vos keletą. Trečiame sluoksnyje įdomias ertmes galima išgauti švarią glaistyklę priglaudus visa plokštuma prie dar drėgnos sienos ir tiesiog atitraukiant. Dažnam šie efektai gaunasi visai netyčia, kai vis norima pataisyti jau nutinkuotus sienos plotus. Todėl turėkite omenyje, kad didelių pataisymų ant truputį pradžiūvusio paviršiaus geriau nedaryti arba labai atsargiai, nes šioje stadijoje jį pažeisti lengviausia. Kaip ir antrame sluoksnyje, rekomenduojame tinkuoti nuo vieno iki kito bloko krašto.
Kietinimas
Kai siena, palietus ranka, jau nelimpa ir nebetepa, bet dar yra drėgna – galime švelniai sukietinti ją glaistykle. Sunku tiksliai pasakyti laiką, nes viskas priklauso nuo daugybės džiūvimo faktorių, bet apytikslis kietinimo pradžios intervalas yra nuo 30 min. iki 1h. Kietinimas vyksta su ta pačia, nerūdijančio plieno glaistykle. Įrankis turi būti švarus ir sausas, o pats kietinimas vyksta šiek tiek atkėlus vieną glaistyklės briauną nuo sienos, atsargiai spaudžiant įrankį. Tą pačią vietą glaistykle reikėtų paliesti ne daugiau nei 1 – 3 kartus, horizontaliais bei vertikaliais judesiais. Jeigu sieną kietinsite labai intensyviai, ji džiūvimo procese gali suskilinėti. Tačiau betono imitacijai tai gali būti ne defektas, o efektas.
Vandens nubėgimų efektai
Leiskite trečiam sluoksniui dar šiek tiek pradžiūti, o tuo metu pasiruoškite vandens ir juodo pigmento mišinį vandens nubėgimų efekto kūrimui, jeigu planuojate juos daryti. Į 1 litrą vandens berkite apie 10 g. juodo pigmento ir gerai išmaišykite. Nubėgimo efekto kūrimui galima naudoti purkštuvus, teptukus bei volelius. Gražiausi vandens nubėgimų efektai gaunasi su purkštuvu – palengva purkškite mišinio dulksną tol, kol susidaręs perteklius ims natūraliai tekėti. Jeigu tekėjimas per ryškus galite atsargiai supurkšti sieną švariu vandeniu, kuris praplaus jau esamus nubėgimus. Nedarykite nubėgimų efekto atsikartojimų ant visos sienos ir viename aukščio lygyje. Geriausiai, jei pasirinksite vos kelias vietas. Taip pat yra viena auksinė “paliejimų” taisyklė – reikia būtinai naikinti pradžią ir pabaigą, o tą galite padaryti purkšdami švarų vandenį arba drėgna kempine tapšnojimo judesiais. Pigmentuotu vandeniu galite protarpiais dulksna supurkšti ir visą sienos plotą, bet nedarydami nubėgimų. Vėliau kietinant sieną dar kartą, tose vietose gali gražiai patamsėti, todėl atrodys natūraliau. Bet jokiu būdu nekietinkite, jei ant sienos paviršiaus dar blizga vanduo, o pati siena lipni ir palietus dar tepa rankas, nes išstumdysite paliejimų efektus. Jeigu siena, kuriant efektus vietomis perdžiūvo, ją reikėtų šiek tiek sudrėkinti švariu vandeniu, palaukti kol vanduo visiškai susigers, o pati siena, ją palietus ranka, nebeteps ir tada sukietinti dar kartą. Kuo daugiau kietinsite, tuo labiau siena blizgės, todėl jei norite matiškesnės sienos, galite antra kartą ir nekietinti. Jeigu džiūvimo procese matote, kad po pigmentuoto vandens liejimų yra negražiai patamsėjusių vietų, smarkiu judesiu ištapšnokite juos drėgna kempine, tik jokiu būdu netrinkite.
Impregnavimas
Leiskite sienai gerai išdžiūti, tai gali trukti nuo 12 iki 24 valandų. Tam, kad siena įgautų ne tik atsparumo trinčiai bei skysčiams, bet ir sodresnes, ryškesnes spalvas, ją galima padengti natūraliu tungų aliejumi. Aliejuojant svarbu gerai išvoluoti visą sieną, ypatingai volelio jungimosi linijas. Pamirkius volelį rekomenduojama nualiejuoti apie 1kv.m., tada nemirkant volelio, dar kartą grįžti ir gerai išvoluoti jau aliejuotą plotą su pussausiu voleliu ir t.t. Prie kampų, kur sunku nualiejuoti voleliu, aliejų kruopščiai paskirstykite teptuku. Padengus sieną aliejumi, galima suteikti papildomų efektų purškiant paprastą vandenį. Tos vietos, kurios gaus vandens – iššviesės, nes vanduo išstums aliejų, todėl galima sukurti natūraliai atrodančius balkšvus nubėgimų efektus arba vietomis iššviesinti sieną, suteikti daugiau dėmėtumo. Po kelių valandų, kai aliejus susigers ir siena taps matinė, rekomenduojama nuvalyti paviršių švaria mikrofibro šluoste, kad neliktų aliejaus pertekliaus ir molio mišinio dulkių. Neapsigaukite pirmuoju ką tik nualiejuotos sienos įspūdžiu, realūs efektai atsiskleis tik per 24 valandas ir ypatingai, jei buvo naudotas vanduo.
Betono imitacija
Siena be tungų aliejaus
Tungų aliejumi geriau dengti tas sienas, kurios gaus natūralios dienos šviesos, ir tik 1 kartą, nes tamsoje, aliejuota siena, ypač susidarius pertekliui, gali pradėti gelsti. Taip pat, reikia turėti omenyje, kad tungų aliejus yra natūralus produktas, kuris polimerizuojasi natūraliai reaguodamas su deguonimi, todėl net kelis mėnesius gali būti juntamas aliejaus kvapas, kuris yra nepavojingas Jūsų sveikatai. Savarankiškai išbandžius, galima naudoti ir linų sėmenų, bei kitus aliejus. Jeigu išdžiūvus trečiajam sluoksniui, jums patinka spalvos intensyvumas ir esamas rezultatas, galima sieną padengti lazūra arba nedengti niekuo ir palikti natūraliai. Daugiau informacijos apie sienos impregnavimo būdus skaitykite mūsų darbų vadove, internetinėje svetainėje www.clay.lt