PASKIRTIS – Apdailinis molio tinkas skirtas gyvenamųjų ir komercinės paskirties patalpų vidaus sienų apdailai.
TINKUOJAMA ANT:
- Klasikinio molio tinko/apdailinio molio tinko;
- Gipsinio tinko;
- Kalkinio tinko;
- Cementinio tinko;
- Gipso kartono plokščių;
- Gipso plaušo plokščių;
- Cemento, pjuvenų ir kt. statybinių plokščių, kurios skirtos tinkuoti ar glaistyti;
- Seniau glaistytų, dažytų paviršių;
- Klasikiniu Mr. Clay tinku nutinkuotų krosnių, židinių.
TINKUOJAMŲ PAVIRŠIŲ PARUOŠIMAS Daugiau informacijos apie paviršių paruošimą ieškokite mūsų DARBŲ VADOVE
SPALVOS – mišinys yra baltas, bet gali būti tonuojamas sausu mineraliniu pigmentu. Spalvų paletėje yra daugiau nei 100 spalvų.
MIŠINIO SĄNAUDOS
- 1 m2 /1-2 mm./ 1,4 kg.
- 15-17 m2 /1-2 mm./ 25 kg.
MIŠINIO SUMAIŠYMAS
Į ne mažesnę nei 35 L talpą pilkite 8,5 – 9 L vandens, berkite visą pigmentą, jei tinkuosite su spalva ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Toliau maišydami lėtai supilkite visą apdailinio molio tinko pakuotę, gerai permaišykite ir uždengę talpą leiskite mišiniui pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys gali atrodyti gan skystas, bet vėliau jis sutirštės. Prieš tinkavimo darbus molio tinką dar kartą permaišykite.
Nenustebkite pamatę šlapio mišinio spalvą – išdžiūvusi ji bus daug šviesesnė, tokia, kokią išsirinkote.
PARUOŠTO MIŠINIO LAIKYMAS
Paruoštą mišinį laikykite uždengtą. Sunaudoti rekomenduojama per 1 – 2 savaites.
TINKO UŽNEŠIMAS ANT SIENŲ/ĮRANKIAI
Ant sienos tinkas užnešamas rankomis arba mechanizuotai.
Tinkuojama nerūdijančio plieno glaistyklėmis su rankena iš viršaus arba įprastais glaistymo įrankiais.
Įrankio pasirinkimas gali lemti skirtingą sienos užbaigimo rezultatą.
TINKAVIMO STORIS
Ant įvairiausių paviršių apdailinis molio tinkas tinkuojamas du kartus. O bendras užtinkuotas storis yra 1-2 mm. Darbo metu vengti tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo.
DŽIŪVIMAS – priklausomai nuo aplinkos temperatūros, drėgmės ir tinkuojamo ploto dydžio, džiūvimas gali užtrukti nuo 4 iki 24 h.
IMPREGNAVIMAS / PRIEŽIŪRA – apie sienų impregnavimą ir priežiūrą skaitykite DARBŲ VADOVE.
SUDĖTIS – Vandeniu skiedžiamas balto molio, marmuro ir technologinių priedų mišinys. Mišinį sudarantys komponentai nėra kenksmingi.
TECHNINIAI DUOMENYS
Standartas: LST EN 998-1:2017
Sukibimo stipris: 0,2 N/mm 2 (MPa)
Smulkumas, ne didesnis kaip: 0,5 mm
Vandens kiekis: 340-360 ml/ 1kg
Tinko sluoksnio storis tinkuojant du kartus: ~1-2 mm
Tinkuojant 1 kartu maksimalus tinko storis: ~1 mm
Tinkavimo temperatūra: >+5
Tinkavimo drėgmė: < 70%
Džiūvimo trukmė Nuo: 4h iki 24h
Sauso mišinio sąnaudos: ~0,7 kg/m 2 /1mm
Sandėliavimo laikas (pagaminimo data žr. ant pakuotės): 36 mėn.
Spalva: Balta
Pakuotė: 25 kg.
PAVIRŠIŲ PARUOŠIMAS MOLIO TINKO APDAILOS DARBAMS
Prieš pradedant sienų tinkavimo darbus apdailiniu molio tinku, pirmiausiai turite atlikti šiuos paruošiamuosius darbus:
- Sanitariniuose mazguose turi būti suklijuotos plytelės;
- Išvedžiota visa elektros instaliacija ir sumontuotos potinkinės instaliacinės dėžutės;
- Sienos paruoštos galutinei apdailai (apie paruošimą skaitykite žemiau);
- Lubos nutinkuotos apdailiniu molio tinku arba nudažytos įprastais dažais (apie lubų paruošimą ir tinkavimą skaitykite žemiau). P.s. įtempiamos lubos montuojamos po molio tinko apdailos darbų.
- Grindys įprastai dedamos po sienų apdailos darbų.
- Jeigu yra numatytos įleidžiamos grindjuostės – grindys jau turi būti sudėtos, o profiliai grindjuostėms įmontuoti į sienas. Grindis būtina apsaugoti specialia medžiaga, atsparia smūgiams, apsauginis popierius netinkamas kaip vienintelė apsauga. Tik tada tinkuojame apdailiniu molio tinku.
LANGŲ ANGOKRAŠČIŲ PARUOŠIMAS:
Norint išvengti trūkių ties lango rėmo ir sienos sandūra, rekomenduojame įrengti deformacines (šešėlines)siūles. Jeigu angokraštis jau pritinkuotas iki lango rėmo, rekomenduojame paviršių nusigruntuoti giluminiu gruntu ARDEX P51 (skiesti su vandeniu pagal gamintojo rekomendaciją) išdžiūvus gruntui, aplink lango perimetrą naudoti ARDEX RF paruoštą naudojimui glaistą. Lango rėmą būtina apsiklijuoti apsaugine dažymo juosta.
Ant klasikinio išlyginamojo molio tinko:
Klasikinis molio tinkas yra visiškai natūralus ir pralaidus garams, puikiai tinkamas ne tik šiaudinių ar molinių, bet ir įprastos statybos namų apdailai. Pasirinkus išlyginamąjį molio tinką prieš dekoratyvinio molio tinko apdailą rekomenduojame jo negruntuoti, kad nesusidarytų plėvelė. Jei yra poreikis, galima sudrėkinti vandeniu.
Ant gipsinio/kalkinio/cementinio tinko:
- Jeigu išlyginamasis sienų tinkas padengtas tolygiai, neturi iškilusių ar įdubusių defektų, apdailinį molio tinką galima tinkuoti tiesiai, prieš tai sienas nugruntavus giluminiu gruntu ARDEX P51 (skiesti su vandeniu pagal gamintojo rekomendaciją)
- Jeigu išlyginamasis tinkas turi daug įvairių pataisymų ar defektų, kurie netolygiai sueina su plokštuma, rekomenduojama tokias sienas vieną kartą plonai nuglaistyti išlyginimui skirtais mišiniais.
- Jeigu išoriniuose sienų kampuose naudojami plastikiniai, aliumininiai arba kitokie, apdailiniai kampai bei puskampiai, prieš tinkuojant būtina juos nugruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu, su kvarcinio smėlio užpildu, kad molio tinkas gerai sukibtų. Priešingu atveju, molio tinkas prastai sukibs su pagrindu, kampai bus labai pažeidžiami. Rekomenduojame naudoti TOPCOLOR PROTEX gruntą.
- Tinkuojant necinkuotas detales, jas būtina gruntuoti antikoroziniu gruntu.
Gipso kartono/gipso plaušo plokščių sienų ir lubų paruošimas:
- Gipso kartono ir gipso plaušo plokščių siūles bei vidinius kampus rekomenduojame paruošti pagal konkretaus plokščių gamintojo pateiktus nurodymus.
- Išorinių kampų suformavimui galima naudoti aliumininius kampus arba plastiko – popieriaus kompozito kampus. Nepriklausomai nuo to, kokius išorinius kampus naudosite, juos būtina gruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu, su kvarcinio smėlio užpildu, kad molio tinkas gerai sukibtų. Rekomenduojame naudoti TOPCOLOR PROTEX gruntą.
- Jeigu tarp lubų ir sienų yra formuojama šešėlinė/ deformacinė siūlė, rekomenduojama palikti 3-4 mm. tarp paruošto kampo ir sienos.
Jeigu siūlės, kampai, bei tvirtinimo varžtai tvarkingai nuglaistyti ir tolygiai suvesti su plokštuma, viso sienų ar lubų ploto glaistyti nebūtina. Norint sulėtinti molio tinko džiūvimo laiką, rekomenduojame visą plotą nugruntuoti giluminiu gruntu ARDEX P51 (skiesti su vandeniu pagal gamintojo rekomendaciją).
Betononinių konstrukcijų paruošimas
Pagrindas turi būti stabilus, atlaikantis apkrovą, be laisvųjų dalelių. Visus akyto betono nelygumus išlyginti tam skirtais glaistais, tada gruntuoti pagrindą giluminiu gruntu ARDEX P51 (skiesti su vandeniu pagal gamintojo rekomendaciją).
Ant seniau dažytų paviršių:
- Tinkuoti galima tik ant tvirtai besilaikančių senų dažų. Prieš tinkavimo darbus rekomenduojama paviršių gruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu TOPCOLOR PROTEX, su kvarcinio smėlio užpildu.
- Prieš tinkuojant ant aliejinių dažų, paviršių reikia gruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu TOPCOLOR PROTEX.
- Silpnai besilaikančius dažus reikia nuskusti iki tvirto, stabilaus pagrindo ir jei reikia, išlyginti atsiradusius nelygumus su tam skirtais mišiniais, o tada paviršių gruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu TOPCOLOR PROTEX.
- Tinkuojant ant kai kurių senų dažų, priklausomai nuo prieš dažymą buvusio paruošimo, antrame molio tinko sluoksnyje gali atsirasti mažų oro pūslelių, kurios gali šiek tiek matytis, bet bendro vaizdo dažniausiai neįtakoja.
Ant senų plytelių:
- Jeigu plytelės laikosi tvirtai ir yra suklijuotos gan lygiai, taip, kad galėtumėte tolygiai tinkuoti metaliniu įrankiu, paviršių būtina gruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu TOPCOLOR PROTEX, su kvarcinio smėlio užpildu.
- Jeigu plytelių siūlės labai gilios, rekomenduojame jas išlyginti iki plokštumos. Tam galima naudoti išlyginimui skirtus mišinius arba tą pati molio tinką.
Primename, kad molio tinką galima tinkuoti tik sausose vietose, kur nebus tiesioginio vandens, priešingu atveju paviršių būtina lakuoti atspariu laku, apsaugančiu nuo vandens.
Ant senų tapetų:
- Be abejo, visada geriau nulupti senus tapetus, tačiau, kartais jie laikosi itin tvirtai ir lupasi su visu tinku, tad jei kapitalinio remonto daryti nesinori, galite tinkuoti tiesiai ant senų tapetų. Prieš tai būtina įsitikinti, kad tapetai tvirtai laikosi prie sienos ir nugruntuoti paviršių sukibimą gerinančiu gruntu su kvarcinio smėlio užpildu.
- Ištestuoti tapetų sukibimą su sieną, galite juos sudrėkinę vandeniu. Jeigu sušlapę, jie vis tiek tvirtai laikosi prie sienos, galite tinkuoti apdailiniu molio tinku prieš tai nugruntavus sukibimą gerinančiu gruntu su kvarcinio smėlio užpildu.
Ant OSB plokštės:
- OSB plokštės nėra skirtos galutinei apdailai ir yra didelė siūlių trūkių tikimybė, nepaisant to, pagal kokią sistemą jos bus paruoštos. Jei visgi, nuspręsite tinkuoti tiesiai ant OSB plokščių, rekomenduojame dėl paruošimo konsultuotis su specialistais.
Informacija atnaujinta 2023.12.08
APDAILINIO MOLIO TINKO TINKAVIMAS
Ant įvairiausių paviršių apdailinis molio tinkas tinkuojamas du kartus. O bendras užtinkuotas storis yra 1-2 mm. Tinkuoti galima ant įvairių tinkų, gipso kartono bei kitų plokščių ar net senų paviršių, tokių kaip tvirtai besilaikantys dažai, tapetai ar netgi keraminės plytelės. Kaip tinkamai paruošti visus paviršius, ieškokite informacijos DARBŲ VADOVE
Mišinio sumaišymui skirkite ypatingą dėmesį, nes tai lems ir tinkavimo kokybę. Į ne mažesnę nei 35 L talpą pilkite 8,5 L vandens, berkite visą pigmentą, jei tinkuosite su spalva ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Toliau maišydami lėtai supilkite visą apdailinio molio tinko pakuotę, gerai permaišykite ir uždengę talpą leiskite mišiniui pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys gali atrodyti gan skystas, bet vėliau jis sutirštės. Prieš tinkavimo darbus molio tinką dar kartą permaišykite.
Nenustebkite pamatę šlapio mišinio spalvą – išdžiūvusi ji bus daug šviesesnė, tokia, kokią išsirinkote.
Apsauginių juostų klijavimas. Kol apdailinis molio tinkas brinksta, lipniomis apsauginėmis juostomis reikia apsaugoti gretimas sienas, lubas, grindis, elektros jungiklius ir kitas sienoje esančias detales. Tuo pačiu, lipni apsauginė juosta padės suformuoti gražų vidinį kampą, tik atkreipkite dėmesį, jog klijuojant apsauginę juostą ant gretimos sienos, negalima jos įklijuoti tiesiai į kampą – reikia palikti 2 mm. tarpą tarp juostos ir vidinio kampo, kad nutinkavus sieną ir nulupus juostą, molio tinkas neištrupėtų.
Kampų ir puskampių gruntavimas. Jeigu išoriniuose sienų kampuose naudojami plastikiniai, aliumininiai arba kitokie apdailiniai kampai bei puskampiai, prieš tinkavimo darbus būtina juos du kartus nugruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu su kvarcinio smėlio užpildu, priešingu atveju molio tinkas neprikibs arba laikysis labai silpnai.
Tinkavimo įrankiai. Paskirstyti molio tinko mišinį galima tipiniais glaistymo įrankiais, tačiau vientiso rašto formavimui reikėtų naudoti nerūdijančio plieno glaistyklę su rankena iš viršaus. Glaistyklė turi būti pakankamai lanksti, ne per kieta. Briaunos ir kampai turi būti užapvalinti, kad nepaliktų įrėžimų ant sienos. Kokybiškas metalas užtikrins, kad įrankis nepaliktų ant sienos juodų žymių. Taip pat Jums prireiks mažesnės mentelės mišinio paėmimui iš kibiro ir kampų įtepimui.
Dešiniarankiams rekomenduojame pradėti tinkuoti nuo kairiojo kampo. Jeigu tai yra vidinis kampas, mažesnio dydžio mentele plonai įtepkite molio tinką į kampą ir tik tada tinkuokite glaistykle su rankena iš viršaus.
Tinkavimas. Tinkuojama vidutinio ilgio plastiškais judesiais, glaistyklę padedant ant dar netinkuoto ploto arba artimiausio kampo. Šiek tiek padidėjus nutinkuotam plotui, toliau tinkavimas turi vykti tik pagal kraštinių liniją, vis didinant nutinkuotą plotą ir neleidžiant uždžiūti nei vienai kraštinei. Atkreipkite dėmesį, kad glaistyklė padedama ant dar netinkuotos vietos ir atitraukiama jau nutinkuotame plote, kurio daugiau įrankiu neliesime. Patogiausia tinkuoti netolygiu puslankiu. Jokiu būdų ne kvadratais ir ne tolygiomis juostomis. Taip pat rekomenduojame kuo netaisyklingiau ir ploniau užtepti kraštines, kad vėliau, net ir šiek tiek padžiūvus, jos gražiau apsijungtų su šviežiai užteptu mišiniu.
Pradėtą sieną reikia nutinkuoti iš karto, priešingu atveju matysis jungimosi linija, jei sustosite viduryje sienos ir norėsite pabaigti tinkavimą kitą dieną. Jeigu galvojate, kad vienam bus sunku įveikti didelę sieną, rekomenduojame tinkuoti dviese: vienas žmogus užneša ir paskirsto molio tinką ant sienos, o kitas suvienodina raštą. Taip darbas vyks sparčiau ir lengviau, o rezultatas bus daug kokybiškesnis.
Tinkuodami nuolat nusivalykite glaistyklę, kad molio tinkas nepridžiūtų ir sukietėjęs mišinys netrukdytų kokybiškam darbui
Tinkuojant, viena glaistyklės briauna turi būti šiek tiek atkelta, o pats tinkavimas vyksta lengvai spaudžiant įrankį į sieną. Negalima glaistyklės visa plokštuma glausti prie sienos, nes ji lips ir bus sunku gražiai bei plonai paskirstyti mišinį. O jeigu laikysite per stačiai, glaistyklė raižys sieną ir mišinys užsiteps per plonai.
Pataisymai. Nerekomenduojame daryti jokių pataisymų ant jau nutinkuotų vietų, nebent ta vieta buvo tinkuota neseniai ir yra kvadratinio metro atstumu nuo dar netinkuoto ploto. Taisydami sieną jokiu būdu nepalikite glaistyklės padėjimo žymių, tolygiai jas panaikinkite tokiais pačiais neilgais tinkavimo judesiais artėdami prie dar netinkuoto ploto.
Tinkavimo metu rekomenduojame nedailinti išorinių kampų, nes tai užtruks, o pradėjus mišiniui džiūti jis gali prilipti prie įrankio ir siena susigadins arba gali pasikeisti paviršiaus faktūra nuo dažno lietimo įrankiu. Geriausiai likusį mišinio perteklių kampuose nupjauti mentelės briauna ir apšveisti tam skirta švitrinio popieriaus kempinėle.
Išdžiūvus molio tinkui, nulupkite apsaugines juostas nuo gretimos sienos ir iš naujo užklijuokite vėl palikdami maždaug 2 mm. tarpą, tik šį kartą ant jau apdailiniu molio tinku nutinkuotos sienos.
Jau ir dabar matosi, kad nuklijavus juostą, formuojasi gražus ir lygus kampas.
Antrą apdailinio molio tinko sluoksnį galite tinkuoti maždaug po 12-24 h, kai pirmasis sluoksnis bus visiškai išdžiūvęs. Tinkuokite laikydamiesi tų pačių principų kaip ir pirmame sluoksnyje.
Pradėdami darbus, būtinai dar kartą permaišykite mišinį ir jei yra poreikis, antram sluoksniui galite papildomai įpilti apie 200 ml. vandens, kad mišinys lengviau teptųsi.
Molio tinkui išdžiūvus, siena yra tvirta ir netepli, jeigu palietus jaučiasi šiek tiek laisvų marmuro dalelių, galite jas švelniai nuvalyti sausa šluoste.
Sienų apdaila su molio tinku yra be toksinių medžiagų ir visiškai pralaidi garams, todėl patalpose užtikrinamas geras mikroklimatas ir puiki Jūsų savijauta.
Didžioji dalis Mr. Clay gaminamų mišinių yra balti ir gali būti tonuojami sausais mineraliniais pigmentais. Rudas molio tinkas gaminamos su kitos rūšies moliu, todėl jo spalva yra natūraliai ruda, bet jį taip pat galima savarankiškai tonuoti ir išgauti neregėtai gražius, sodrius atspalvius.
PIGMENTŲ SUMAIŠYMAS SU MOLIO MIŠINIU
Į visą vandens kiekį, reikalingą apdailiniam molio tinkui arba kitam molio mišiniui (vandens kiekis nurodytas prie produktų techninės informacijos), suberti visą indelio turinį, gerai išmaišyti ir palengva maišant supilti visą pakuotę mišinio. Jeigu sukeisite maišymo eiliškumą, pigmentas gali blogai išsimaišyti!
Mineraliniai pigmentai nekenksmingi ir nedažantys odos bei rūbų, nusiplauna vandeniu.
SPALVŲ PALETĖS SISTEMA – pavyzdinė Mr. Clay spalvų paletė yra pritaikyta BALTAM APDAILINIAM MOLIO TINKUI ir yra užtinkuota ant kvadratinių faneros lentelių, nugarinėje dalyje yra pažymėtas spalvos numeris, pavyzdžiui 131_B, vadinasi, norint gauti nurodytą spalvą, reikia įsigyti 1 indelį pigmento su pažymėtu numeriu ir sumaišyti su pilna balto apdailinio molio tinko pakuote.
*RMT – reiškia, kad tai yra natūrali rudo apdailinio molio tinko spalva arba, jeigu papildomai nurodytas spalvos numeris, pavyzdžiui, RMT 119_B, reiškia, kad tokia spalva gaunama sumaišius rudą apdailinį molio tinką su 119_B spalvos pigmentu. Jeigu nurodytas tik spalvos numeris, pavyzdžiui, 105_B, vadinasi, norint gauti tokią spalvą, 105_B spalvos pigmentas turi būti maišomas su baltu apdailiniu molio tinku.
P.s. spalvų sistemą galima taikyti ir kitiems mišiniams – molio dažams, Finish 9 ir kt. tačiau turėkite omenyje, kad molio dažų spalva vizualiai bus šiek tiek intensyvesnė, nei kad tas pats spalvos pigmentas sumaišytas su apdailiniu molio tinku. Struktūra lygesnė, todėl vizualiai atrodo kitaip nei molio tinkas. O molio – marmuro glaistas FINISH nr. 9 yra naudojamas tik dekoravimui ir netinkuojamas kaip vienspalvis mišinys, todėl spalvas galima tik numanyti.
KAIP IŠSIRINKTI SPALVĄ? – visada rekomenduojame užsisakyti spalvų paletę į namus ir truputį su ja „pagyventi“. Išsirinkus spalvą, paletę reikia grąžinti mums. Taip pat išsirinkus preliminarias spalvas derėtų užsisakyti „IŠBANDYK“ mėginį su reikiamomis spalvomis ir išbandyti tiesiai ant sienos.
AR GALIU PARYŠKINTI SPALVĄ? Kartais galite pamatyti ir tokį užrašą, pavyzdžiui, 96_B (131_B x 3), vadinasi, norint išgauti 96_B spalvą, turite supilti 3 indelius pažymėtus nr. 131_B. Spalvų intensyvinimą galima atlikti ir savarankiškai, dvigubinant ar trigubinant indelių kiekį.
AR GALIU PAŠVIESINTI/ PADALINTI SPALVĄ Į KELIAS DALIS? Spalvų indelių dalinti nerekomenduojame, nes jų sudėtyje kartais būna įvairiausių spalvų pigmentų ir jie nėra tolygiai pasiskirstę, todėl didelė tikimybė, kad net ir proporcingai išsiskaičiavus, negausite teisingos spalvos.
Jeigu norite šviesinti spalvą, rekomenduojame didelėje talpoje maišyti 2 pakuotes mišinio su 1 indeliu pigmento arba kreiptis į mus, kad gamybos metu padalintumėme pigmentą į du indelius.
Jeigu norite tik išsibandyti mažą kiekį mišinio, rekomenduojame užsisakyti mėginuką „IŠBANDYK“ kur mažas kiekis mišinio bus iškart sausai sumaišytas su reikiama spalva.
AR GALIU PAKEISTI SPALVĄ ANTRAME SLUOKSNYJE? Taip, galima antrame sluoksnyje pakeisti spalvą, nes antrasis sluoksnis pilnai padengia pirmąjį. Tik turėkite omenyje, kad pažeidus sieną, gali matytis apatinė spalva, jeigu ji visiškai kitokia.
Svarbu!
Kai kurių pigmentų spalvų sudėtyje yra raudono mineralinio pigmento, kuris linkęs sunkiau išsimaišyti, todėl rekomenduojame visą spalvos indelio turinį į vandenį pilti per smulkų sietelį vis pratrinant šaukšteliu.
Spalvų numeriai, kuriuose yra raudono mineralinio pigmento:
3_B, 12_B, 14_B, 18_B, 27_B, 34_B, 40_B, 42_B, 46_B, 51_B, 53_B, 55_B, 59_B, 67_B, 78_B, 98_B, 99_B, 101_B, 108_B, 109_B, 110_B, 111_B, 112_B, 116_B, 119_B, 138_B, 141_B, 154_B, 155_B, 161_B, 162_B, 167_B, 168_B
APDAILINIO MOLIO TINKO PRIEŽIŪRA
Džiaugiamės, kad savo namams ar projektams renkatės molio tinką, todėl norime, kad tinkamai susipažintumėte su mūsų gaminamais produktais ir priimtumėte sprendimus, kurie džiugintų ne vienus metus. Visa, žemiau aprašyta informacija galioja vienspalviam apdailiniam molio tinkui, juo tinkuojant visus namus ir sienas. Atliekant meninį sienų dekoravimą, kai kuriami raštai, ši informacija gali būti netikslinga.
Molio tinkas yra natūralus mišinys be pavojingų cheminių medžiagų ir yra visiškai pralaidus garams, todėl jo valymas bus kiek kitoks, nei medžiagų, sudarančių ant sienos plėvelę. Nepaisant to, kad mišinys natūralus, nereiškia, kad tokia sienų apdaila greitai nusidėvės – viskas priklausys nuo Jūsų gyvenimo būdo, požiūrio ir gebėjimo tinkamai valyti ar pertinkuoti sienas. Galime tik nuoširdžiai pasakyti, jog tokios sienos džiugina, jas norisi paglostyti, o namuose būna labai jauku.
Molio tinko priežiūra ir valymas
Kadangi produktas yra natūralus ir jame nėra jokių cheminių medžiagų, kurios sudarytų plėvelę, molio tinkas išlieka pralaidus ir „kvėpuojantis“.
Tokių sienų mes negalime šlapiai ir smarkiai trinti, nes valymo vieta tikrai matysis. Visgi, esame atradę labai neblogų metodų molio tinko valymui ir, palyginus, jog tai yra visiškai natūralus, matinis ir labai gražus produktas, jo ekploatacija yra gana gera ir, galbūt, gali būti sulyginama su matiniais dažais.
Aptaškius molio tinko paviršių purvinais skysčiais, pavyzdžiui, kava, arbata, pomidorų sultimis, vandeniniais dažais ir pan. pradžioje nedarykite nieko, ir leiskite dėmėms išdžiūti. Jeigu dėmės akivaizdžiai matosi, galite pabandyti valymo metodą su audinių balikliu ACE. Neskiestos priemonės užsipilkite ant švaraus vatos diskelio ir lengvai patapšnokite dėmę, leiskite išdžiūti ir stebėkite ar situacija gerėja. Esant poreikiui, pakartokite dar kartą, kai prieš tai valyta vieta pilnai vėl išdžius. Svarbu netrinti ir per ilgai vienu metu nemirkyti tos pačios vietos. Kadangi molio tinkas ir spalvų pigmentai yra neorganinės kilmės, jie nereaguoja su ACE balikliu ir spalvos neišbąla. Visgi prieš valymą rekomenduojame išsibandyti mažiau matomoje vietoje ir įsitikinti, kad viskas gerai. Valydami tokiu metodu, būtinai saugokite rankų odą ir drabužius.
Dažnokai sulaukiame klausimų apie flomasterius, tad atlikome bandymą su mūsų turėtais dviejų gamintojų flomasteriais. Lygiai taip pat valymui panaudojome ACE ir flomasteriai visiškai išsivalė iš molio tinko sienos, nepalikdami jokios žymės.
Sausai atsiradusias dėmes, pavyzdžiui, batų žymes ar nuo kitų atremtų
daiktų atsiradusias dėmes ir pan. rekomenduojame valyti sausu, švariu šepetėliu. Tinka dažymo šepetėliai.
Jeigu išbandžius sausus ir šlapius valymo būdus dėmė vis tiek matosi, rekomenduojame išbandyti dar vieną būdą – su kempine lengvai įtrinti sieną tos pačios spalvos molio tinku. Aprašyti visą procesą gana sudėtinga, todėl ieškokite video filmuko su valymo rekomendacijomis mūsų IG paskyroje.
Jei net ir po šio bandymo nepavyks pasiekti norimo rezultato, sieną reikėtų pertinkuoti vienu sluoksniu.
Valymo būdai yra rekomendacinio pobūdžio ir prieš valant būtina pabandyti mažiau matomoje vietoje.
Praktiniai patarimai Jums:
- Rinkitės kuo šviesesnes molio tinko spalvas, nes jų priežiūra yra daug paprastesnė.
- Neužmušinėkite vabzdžių ant sienų, nes ten ir liks 🙂
- Saugokite sienas nuo purvinų/spalvotų skysčių įsigėrimo, nes tikrai įsigers ir, tikėtina, ne visada pilnai išsivalys.
- Uždarykite langus vasaros metu esant audroms, nes stiprus šoninis lietus gali išplauti molio tinką nuo langų angokraščių. Žinoma, visada galima nutinkuoti vėl 🙂
- Langus ir ypatingai langų rėmus nusivalykite dar prieš tinkavimo darbus. O ateityje valykite atsargiai privesdami šluostę prie tinkuoto paviršiaus.
- Būtinai dėkite grindjuostes, tai užtikrins, kad grindų plovimo metu sienų apačios neapsitrins.
- Žinome, kad gražu, bet geriau netinkuokite durų molio tinku, ypatingai, jei turite augintinių ir bandydami įeiti jie mėgsta draskyti uždarytas duris 🙂 Arba būtinai lakuokite atspariu laku.
Molio tinko atnaujinimas
Paviršių, kuris nusidėvėjo ar nebenusivalo, gana paprasta atnaujinti užtinkuojant vieną molio tinko sluoksnį ant viršaus. Net ir gyvenant namuose, atlikti darbus su molio tinku yra vienas malonumas:
- nebus dulkių;
- nesugadinsite grindų ar kitų paviršių;
- nebus jokių cheminių medžiagų garavimo ir kvapų.
Jeigu po tinkavimo ant sienos jaučiami pavieniai marmuro grūdeliai – ją galima tiesiog vieną kartą nuvalyti sausu šepetėliu ar paprasčiausiai švariu delnu, kad grūdeliai nukristų. Lengvą, vienkartinį sienos birumą, gali lemti tinkavimo metodika ir pasirinkti įrankiai. Iš esmės, mūsų gamybos molio tinko sienos nebūna birios ar teplios prie jų prisiglaudus, jei viskas atlikta teisingai (negalime atsakyti už kitų gamintojų molio tinkus).
Dalinis atnaujinimas/pataisymai:
Molio tinko siena yra gana minkšta – mišinyje nėra cheminių medžiagų, kurios sukietintų molio tinką, todėl jį lengva pažeisti aštriu daiktu. Pataisyti taip, kad visai nesimatytų taisymo vieta, ko gero neįmanoma, bet sušvelninti pažeidimus galima, o nežinantys net ir nepastebėtų. Visgi, viskas priklausys nuo pataisymus atliekančio žmogaus kruopštumo bei kūrybingumo. Jeigu siena nėra didelė, kartais paprasčiau pertinkuoti visą paviršių vienu sluoksniu.
Sienų, durų ir baldų lakavimas
Molio tinkas skirtas sienoms ir luboms, jeigu nuspręsite jį naudoti ne pagal paskirtį – tinkuoti įvairius horizontalius paviršius, duris, baldų fasadus, drėgnas zonas prie praustuvų, virtuvines sieneles, daiktus ir pan. – molio tinką būtina lakuoti, kad nebeįgertų skysčių ir taptų daug kietesnis.
Visų namų sienų mes jokiu būdu nerekomenduojame lakuoti, nes molio tinkas tam ir sukurtas, kad būtų natūralus, be to, toks jis atrodo gražiausiai ir jaukiausiai, o priklausomai nuo gyvenimo būdo, galima išsaugoti gražų ir nepažeistą daugybę metų. Visgi, yra situacijų, kur reikia labai praktiškų paviršių, ypatingai komercinėse erdvėse arba, jei molio tinką naudojate ir kitoms idėjoms, nei sienos ar lubos. Tokiu atveju, molio tinką rekomenduojame lakuoti ir panaudoti tiesiog kaip medžiagą dekoravimui.
Norint pasiekti kuo geresnių rezultatų lakuojant molio tinku dengtus paviršius, laikykitės šių patarimų:
- jeigu reikia vidutinio atsparumo, prieš lakavimą, jau nutinkuotą molio tinką būtinai gruntuokite giluminiu gruntu ARDEX P51 (skieskite su 4 dalimis vandens). Dėl geresnio atsparumo tą galite padaryti ir du kartus. Išdžiūvus gruntui paviršius gali būti blizgus, tad ant viršaus lakuojame ZERO GLOSS laką, kuris vėl padaro paviršių visiškai matinį. Tik turėkite omenyje, kad spalva tikrai keisis, dažniausiai šiltėja ir ryškėja. Zero gloss lakas be grunto nebus efektyvus ir vienas pats nenaudojamas.
- jeigu reikia labai didelio atsparumo, nutinkuotą molio tinką būtinai gruntuokite giluminiu gruntu ARDEX P51 (skieskite su 5 dalimis vandens) išdžiūvus gruntui, galite naudoti ir dvikomponenčius poliuretaninius lakus. Mes esame išbandę Tikkurila Fontedur.
Rizikos susijusios su lakavimu/impregnavimu:
- Keičiasi spalva, dažniausiai šiltėja ir ryškėja. Vienos priemonės keičia mažiau, kitos daugiau, tai priklauso ir nuo naudojamo spalvos pigmento.
- Jeigu yra vidinių kampų, apsauginės priemonės gali labiau subėgti į vidinius kampus ir palikti žymes. Todėl vienu metu lakuojame tik priešingas sienas, šonines apsaugojant plėvele ar plačia dažymo juosta.
- Dengiant apsaugines priemones, gali likti volavimo žymės, todėl reikia pasirinkti tinkamo dydžio ir plauko volelį bei volavimo metodus. Mes rekomenduojame STORCH voleli Kai kurie meistrai rekomenduoja naudoti mažesnio dydžio volelį ir voluoti įvairiomis kryptimis. Norint išvengti volavimo žymių ant didelių plotų, lakus rekomenduojame purkšti, tačiau ir tai reikia daryti atidžiai, bei sistemingai.
- Lakuojant ryškesnes spalvas voleliu gali šiek tiek atsidengti balto marmuro grūdeliai, todėl geriau yra purkšti aparatu.
- Sukietintą molio tinko paviršių dažniausiai yra lengviau lakuoti, nes priemonės geriasi tolygiau.
! Tungų, bei kiti aliejai NENAUDOJAMI vienspalvio apdailinio molio tinko impregnavimui.
Jeigu Jums labai patinka molio tinko tekstūra ir nėra didelio skirtumo ar produktas natūralus ar ne, vietoje įprasto sienų glaistymo, galite tinkuoti apdailiniu molio tinku, o paskui tiesiog nudažyti atspariais įprastais dažais, jūsų norima spalva. Tokiu būdu gausite gyvesnį sienų vaizdą su lengvais šešėliais ir geresnį atsparumą. Iš praktikos galime pasakyti, kad dažai ant molio tinko dengiasi lengviau ir gražiau, nei lakai.
Iš kitos pusės nėra nieko nepažeidžiamo, o meistrai dažnai sako, jog ateityje lengviau pataisyti nelakuotą molio tinką, todėl tik nuo Jūsų gyvenimo būdo ir požiūrio priklausys kaip paviršiai dėvėsis.
Daugiau techninės informacijos apie molio tinką, sienų paruošimą tinkavimui, bei mokymus rasite mūsų svetainėje www.clay.lt
Linkime gražių ir jaukių sienų, Mr. Clay komanda
PASKIRTIS – klasikinis molio tinkas skirtas tinkuoti išlyginamuoju sluoksniu patalpų viduje.
TINKUOJAMA ANT
- Įvairių blokelių ir plytų mūro;
- Gelžbetonio plokščių;
- Šiaudinių sienų;
- Tinkavimui skirtos apšiltinimo vatos;
- Rąstinių sienų (papildomai reikia naudoti tinklelį, medines balanas arba nendrinį demblį);
- Krosnių, židinių;
- Kitų mineralinių statybinių paviršių;
TINKUOJAMŲ PAVIRŠIŲ PARUOŠIMAS Visus vandenį įgeriančius paviršius, kaip, pavyzdžiui, keraminis mūras, prieš tinkuojant būtina sudrėkinti vandeniu 1-3 kartus. Tinkuojant rastų sieną reikia naudoti medines balanas, nendrinį demblį ar tinklelį. Vietas, kur jungiasi skirtingos medžiagos būtina armuoti armavimo tinkleliu. Daugiau informacijos apie paviršių paruošimą ieškokite mūsų DARBŲ VADOVE
MIŠINIO SĄNAUDOS – 1 m2/1 cm/18 kg.
MAIŠYMAS
25 kg. mišinio palaipsniui supilti į kubilą su 4,5-5,5 l. vandens ir gerai išmaišyti elektriniu maišytuvu. Prieš tinkavimo darbus, leiskite mišiniui pabrinkti bent 30 min.
PARUOŠTO MIŠINIO LAIKYMAS
Paruoštą mišinį laikykite uždengtą. Sunaudoti rekomenduojama per 1 – 2 savaites.
TINKO UŽNEŠIMAS ANT SIENŲ/ĮRANKIAI
Ant sienos tinkas užnešamas rankomis arba mechanizuotai, tinka įvairūs aparatai, pvz., PFT G4/G5 ir t.t. Tinkuojama nerūdijančio plieno glaistyklėmis arba lyginimo lotais.
TINKAVIMO STORIS
Tinkuojant vienu kartu, maksimalus tinko storis – 10 mm. Išdžiūvus pirmajam sluoksniui, galima tinkuoti dar kartą, prieš tai paviršių sudrėkinus.
Darbo metu vengti tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo.
DŽIŪVIMAS – priklausomai nuo tinko storio ir bendro tinkuojamo ploto, džiūvimas gali užtrukti iki 7 ar net 14 dienų. Patalpose rekomenduojama naudoti drėgmės surinkėjus, ypatingai vėsiuoju sezonu.
KLASIKINIO MOLIO TINKO APDAILA
Išdžiūvęs Klasikinis molio tinkas gali būti birus, todėl dažniausiai jis tinkuojamas baltu, rudu ar spalvotu apdailiniu molio tinku arba dažomas molio dažais.
TECHNINIAI DUOMENYS
Standartas | LST EN 998-1:2017 |
Sukibimo stipris | ≥ 0,16 N/mm2 (MPa) |
Smulkumas, ne didesnis kaip | 2 mm |
Vandens kiekis | 4,5 – 5,5 l/ 25kg |
Tinko sluoksnio storis tinkuojant dviem kartais | ~15 – 25 mm |
Tinkuojant 1 kartu maksimalus tinko storis | ~10 mm |
Tinkavimo temperatūra | > +5 |
Tinkavimo drėgmė | < 70% |
Džiūvimo trukmė | 1 – 7 dienos |
Sauso mišinio sąnaudos | ~18 kg/m2/10 mm |
Sandėliavimo laikas | Neribojamas |
Spalva | Rusva |
Pakuotė | 25 kg.; 1000kg |
KLASIKINIO MOLIO TINKO TINKAVIMAS ANT ĮVAIRIŲ PAVIRŠIŲ
Keraminių blokelių/plytų mūras
Silikatinių blokelių/pytų mūras
Dujų silikato blokeliai
Gelžbetonio sienos
- Mūras drėkinamas vandeniu (purškiant/tepant/voluojant) 2/3 kartus, kad vandens absorbacija sumažėtų ir molio tinko džiūvimas nebūtų pernelyg greitas.
- Ant sudrėkinto mūro tinkuojama rankiniu būdu arba mechanizuotai (PFT tipo ir kitais tinkavimo aparatais). Rekomenduojamas molio tinko storis yra nuo 15 iki 50 mm. Vienu kartu tinkuojama ne daugiau kaip 10 mm. Prieš tinkuojant kiekvieną sluoksnį reikia lengvai sudrėkinti.
- Tinkuojama su tinkavimo profiliu ar be jo. Apdžiūvus tinkui, profilius reikia išimti.
- Armavimo tinklelis PVC (165 g.) arba džiuto tinklelis dedamas tik skirtingų konstrukcinių medžiagų sandūrose galutiniame klasikinio molio tinko sluoksnyje.
- Ant visiškai išdžiūvusio klasikinio molio tinko, papildomai nedrėkinant tinkuojamas apdailinis molio tinkas arba dažomi molio dažai.
*** tinkuojant gelžbetonio sienas, metalines detales būtina gruntuoti antikoroziniu gruntu du kartus.
Šiaudinės sienos
- Šiaudinių sienų ir medinio karkaso sandūrose rekomenduojama pritvirtinti PVC tinklelį didesnėmis kiaurymėmis 10×10 mm, kad molio tinkas turėtų geresnį sukibimą su medžiu.
- Tinkuojama rankiniu būdu arba mechanizuotai (PFT tipo ir kitais tinkavimo aparatais). Rekomenduojamas molio tinko storis yra nuo 30 iki 50 mm. Vienu kartu tinkuojama ne daugiau kaip 10 mm. Prieš tinkuojant kiekvieną sluoksnį sieną reikia lengvai sudrėkinti.
- Paskutiniame molio tinko sluoksnyje reikalingas ištisinis armavimas. Armavimo tinklelis PVC (165 g.) arba džiuto tinklelis įspaudžiamas į paskutinį sluoksnį ir užlyginamas.
- Ant visiškai išdžiūvusio klasikinio molio tinko, papildomai nedrėkinant tinkuojamas apdailinis molio tinkas arba dažomi molio dažai.
Tinkavimui skirta kieta vata
- Tinkuojant šlaitines lubas, kurių pagrindas yra tinkavimui skirta vata, sukibimui pagerinti dedamas PVC tinklelis didesnėmis kiaurymėmis 10×10 mm, kuris turi būti patikimai pritvirtintas, bet neprispaustas prie vatos. Sienoms, kurių pagrindas yra tinkavimui skirta vata – sukibimą gerinančio tinklelio naudoti nebūtina.
- Tinkuojama rankiniu būdu arba mechanizuotai (PFT tipo ir kitais tinkavimo aparatais). Rekomenduojamas molio tinko storis yra nuo 15 iki 20 mm. Vienu kartu tinkuojama ne daugiau kaip 10 mm. Prieš tinkuojant kiekvieną sluoksnį sieną reikia lengvai sudrėkinti.
- Paskutiniame molio tinko sluoksnyje reikalingas ištisinis armavimas. Armavimo tinklelis PVC (165 g.) arba džiuto tinklelis įspaudžiamas į paskutinį sluoksnį ir užlyginamas.
- Ant visiškai išdžiūvusio klasikinio molio tinko, papildomai nedrėkinant tinkuojamas apdailinis molio tinkas arba dažomi molio dažai.
Medžio rastų sienos
- Tinkuojant rastines sienas ar medines lubas, sukibimui pagerinti gali būti naudojama: medinės balanos, nendrių demblis arba PVC tinklelis didesnėmis kiaurymėmis 10×10 mm.
- Tinkuojama rankiniu būdu arba mechanizuotai (PFT tipo ir kitais tinkavimo aparatais). Rekomenduojamas bendras molio tinko storis yra nuo 15 iki 50 mm. Vienu kartu tinkuojama ne daugiau kaip 10 mm. Prieš tinkuojant kiekvieną sluoksnį, sieną reikia lengvai sudrėkinti.
- Paskutiniame molio tinko sluoksnyje reikalingas ištisinis armavimas. Armavimo tinklelis PVC (165 g.) arba džiuto tinklelis įspaudžiamas į paskutinį sluoksnį ir užlyginamas.
- Ant visiškai išdžiūvusio klasikinio molio tinko, papildomai nedrėkinant tinkuojamas apdailinis molio tinkas arba dažomi molio dažai.
Įvairios statybinės plokštės: lygios cemento/pjuvenų, gipso plaušo, dvigubo gipso
- Siūles reikia sutvarkyti pagal plokščių gamintojo nurodytą sistemą, o paviršių gruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu. Tada tinkuojamas klasikinis molio tinkas.
- Tinkuojama rankiniu būdu arba mechanizuotai (PFT tipo ir kitais tinkavimo aparatais). Rekomenduojamas molio tinko storis yra nuo 15 iki 50 mm. Vienu kartu tinkuojama ne daugiau kaip 10 mm. Prieš tinkuojant kiekvieną sluoksnį sieną reikia lengvai sudrėkinti.
- Paskutiniame molio tinko sluoksnyje reikalingas ištisinis armavimas. Armavimo tinklelis PVC (165 g.) arba džiuto tinklelis įspaudžiamas į paskutinį sluoksnį ir užlyginamas.
- Ant visiškai išdžiūvusio klasikinio molio tinko, papildomai nedrėkinant tinkuojamas apdailinis molio tinkas arba dažomi molio dažai.
Mūrinės krosnies tinkavimas Klasikiniu molio tinku
- Mūras drėkinamas vandeniu (purškiant/tepant/voluojant) 2/3 kartus, kad vandens absorbacija sumažėtų ir molio tinko džiūvimas nebūtų pernelyg greitas. Šis procesas ypatingai svarbus ruošiant krosnies mūrą tinkavimui, todėl rekomenduojama smarkiai sudrėkinti.
- Ant sudrėkinto mūro tinkuojamas storasluoksnis molio tinkas. Tinkuojama rankiniu būdu Rekomenduojamas molio tinko storis yra nuo 15 iki 30 mm. Vienu kartu tinkuojama ne daugiau kaip 10 mm. Prieš tinkuojant kiekvieną sluoksnį reikia lengvai sudrėkinti.
- Kad neatsirastų trūkimų, armavimui naudojamas tik specialus karščiui atsparus stiklo audinio tinklelis. Armavimo tinklelis dedamas galutiniame storasluoksnio molio tinko sluoksnyje ir užlyginamas.
- Ant visiškai išdžiūvusio klasikinio molio tinko, papildomai nedrėkinant tinkuojamas apdailinis molio tinkas arba dažomi molio dažai.
- Metalines krosnies dureles ir rėmus vykstant tinkavimo darbams būtina apsiklijuoti ir apsaugoti nuo drėgmės, kad neprasidėtų rūdijimo procesai.
*tinkuojant metalines detales būtina gruntuoti antikoroziniu gruntu du kartus.
Išdžiūvęs klasikinis molio tinkas gali būti tinkuojamas APDAILINIU MOLIO TINKU arba dažomas molio dažais. Nustebsite, bet galima pasiekti tokių gražių rezultatų, jog niekas nė nesupras, jog tinkuota molio tinku.
Vadovautis šiomis instrukcijomis:
- Ant visiškai išdžiūvusio tinko galima tiesiai tinkuoti apdailinį molio tinką arba dažyti molio dažais.
- Jeigu išoriniuose sienų kampuose naudojami plastikiniai, aliumininiai arba kitokie, apdailiniai kampai bei puskampiai, prieš tinkuojant būtina juos du kartus nugruntuoti sukibimą gerinančiu gruntu, turinčiu kvarcinio smėlio užpildą, kad molio tinkas gerai sukibtų. Priešingu atveju, molio tinkas gali išvis neprikibti arba jei ir prikibs, kampai bus labai pažeidžiami.
- Tinkuojant metalines detales būtina gruntuoti antikoroziniu gruntu du kartus.
Žiūrėkite mokomąjį tinkavimo apdailiniu molio tinku video
MOLIO DAŽAIS REKOMENDUOJAMA DAŽYTI ANT:
- Rudo klasikinio;
- Apdailinio molio tinko;
- Senų molio dažų.
Jokio papildomo paruošimo dažant ant paminėtų paviršių nereikia.
Norint dažyti ant kitų paviršių, tokių kaip išvardinti žemiau, rekomenduojame pirmiausiai išbandyti mažame plote ir įvertinti savarankiškai ar patinka gaunamas vaizdas:
- Gipsinio tinko;
- Kalkinio tinko;
- Cementinio tinko;
- Gipso kartono;
- Gipso plaušo;
- Cemento, pjuvenų ir kt. statybinių plokščių, kurios skirtos tinkuoti ar glaistyti;
- Seniau glaistytų, dažytų ir pašiauštų paviršių.
*Atkreipkite dėmesį, kad dažomas paviršius turi būti pakankamai lygus, nes molio dažai dažomi plonu sluoksniu, todėl smulkių sienos defektų nepanaikins taip, kaip gali panaikinti apdailinis molio tinkas.
MIŠINIO SĄNAUDOS 8 kg. /30 kv.m. dažant voleliu du kartus.
SPALVOS: molio dažai tonuojami kaip ir apdailinis molio tinkas – mišinys yra baltas, o į jį dedamas pasirinktos spalvos mineralinis pigmentas. Renkantis spalvą galima vadovautis standartine spalvų palete, tačiau turėkite omenyje, kad molio dažų spalva vizualiai bus šiek tiek intensyvesnė, nei kad tas pats spalvos pigmentas sumaišytas su apdailiniu molio tinku. Struktūra lygesnė, todėl vizualiai atrodo kitaip nei molio tinkas.
Jeigu rinksitės labai ryškias spalvas, molio dažai gali tapti teplūs.
MAIŠYMAS
Į ne mažesnę nei 20 L talpą pilkite 8 L vandens, berkite visą pigmentą, jei tinkuosite su spalva ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Toliau maišydami lėtai supilkite visą molio dažų pakuotę, gerai permaišykite ir uždengę talpą leiskite mišiniui pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys gali atrodyti gan skystas, bet vėliau jis sutirštės. Prieš dažymo darbus molio tinką dar kartą permaišykite.
Nenustebkite pamatę šlapio mišinio spalvą – išdžiūvusi ji bus daug šviesesnė, tokia, kokią išsirinkote.
DAŽYMAS
Sumaišytą mišinį pilkite į dažymui skirtą vonelę. Dažymui rekomenduojama rinktis vidutinio ilgio plauko volelį. Sunkiai prieinamas vietas, galima dažyti dažymo šepetėliu ar mažesniu voleliu. Esant poreikiui, jeigu buvo dažoma ant apdailinio arba klasikinio molio tinko, nudažytą sieną galima poliruoti nerūdijančio plieno glaistykle. Kai dažote antra kartą, apatinis dažų sluoksnis suminkštėja, todėl įsitikinkite, kad volelis gerai sukasi sienos paviršiumi ir nebus pažeistas apatinis sluoksnis. Po dažymo rekomenduojama sieną atsargiai nuvalyti švaria sausa šluoste, kad nukristų dalelės, kurios išsikėlė į paviršių dažymo metu. Galimas minimalus birumas ar teplumas.
PRIEŽIŪRA IR VALYMAS
Molio dažai yra natūralus produktas, todėl šlapiai plaunant jie išsiplaus. Tačiau, ištepus sieną galima išbandyti įvairius sauso valymi būdus arba vienu sluoksniu ją perdažyti, ar nudažyti tik išteptą vietą, dažus netolygiai išstumdant į šonus, kad nesimatytų perėjimų.
MOLIO DAŽAIS REKOMENDUOJAMA DAŽYTI ANT:
- Rudo klasikinio;
- Apdailinio molio tinko;
- Senų molio dažų.
Jokio papildomo paruošimo dažant ant paminėtų paviršių nereikia.
Norint dažyti ant kitų paviršių, tokių kaip išvardinti žemiau, rekomenduojame pirmiausiai išbandyti mažame plote ir įvertinti savarankiškai ar patinka gaunamas vaizdas:
- Gipsinio tinko;
- Kalkinio tinko;
- Cementinio tinko;
- Gipso kartono;
- Gipso plaušo
- Cemento, pjuvenų ir kt. statybinių plokščių, kurios skirtos tinkuoti ar glaistyti;
- Seniau glaistytų, dažytų ir pašiauštų paviršių;
*Atkreipkite dėmesį, kad dažomas paviršius turi būti pakankamai lygus, nes molio dažai dažomi plonu sluoksniu, todėl smulkių sienos defektų nepanaikins taip, kaip gali panaikinti apdailinis molio tinkas.
Didžioji dalis Mr. Clay gaminamų mišinių yra balti ir gali būti tonuojami sausais mineraliniais pigmentais. Rudas molio tinkas gaminamos su kitos rūšies moliu, todėl jo spalva yra natūraliai ruda, bet jį taip pat galima savarankiškai tonuoti ir išgauti neregėtai gražius, sodrius atspalvius.
PIGMENTŲ SUMAIŠYMAS SU MOLIO MIŠINIU
Į visą vandens kiekį, reikalingą apdailiniam molio tinkui arba kitam molio mišiniui (vandens kiekis nurodytas prie produktų techninės informacijos), suberti visą indelio turinį, gerai išmaišyti ir palengva maišant supilti visą pakuotę mišinio. Jeigu sukeisite maišymo eiliškumą, pigmentas gali blogai išsimaišyti!
Mineraliniai pigmentai nekenksmingi ir nedažantys odos bei rūbų, nusiplauna vandeniu.
SPALVŲ PALETĖS SISTEMA – pavyzdinė Mr. Clay spalvų paletė yra pritaikyta BALTAM APDAILINIAM MOLIO TINKUI ir yra užtinkuota ant kvadratinių faneros lentelių, nugarinėje dalyje yra pažymėtas spalvos numeris, pavyzdžiui 131_B, vadinasi, norint gauti nurodytą spalvą, reikia įsigyti 1 indelį pigmento su pažymėtu numeriu ir sumaišyti su pilna balto apdailinio molio tinko pakuote.
P.s. spalvų sistemą galima taikyti ir kitiems mišiniams – molio dažams, Finish 9 ir kt. tačiau turėkite omenyje, kad molio dažų spalva vizualiai bus šiek tiek intensyvesnė, nei kad tas pats spalvos pigmentas sumaišytas su apdailiniu molio tinku. Struktūra lygesnė, todėl vizualiai atrodo kitaip nei molio tinkas. O molio – marmuro glaistas FINISH nr. 9 yra naudojamas tik dekoravimui ir netinkuojamas kaip vienspalvis mišinys, todėl spalvas galima tik numanyti.
KAIP IŠSIRINKTI SPALVĄ? – visada rekomenduojame užsisakyti spalvų paletę į namus ir truputį su ja „pagyventi“. Išsirinkus spalvą, paletę reikia grąžinti mums. Taip pat išsirinkus preliminarias spalvas derėtų užsisakyti „IŠBANDYK“ mėginį su reikiamomis spalvomis ir išbandyti tiesiai ant sienos.
AR GALIU PARYŠKINTI SPALVĄ? Kartais galite pamatyti ir tokį užrašą, pavyzdžiui, 96_B (131_B x 3), vadinasi, norint išgauti 96_B spalvą, turite supilti 3 indelius pažymėtus nr. 131_B. Spalvų intensyvinimą galima atlikti ir savarankiškai, dvigubinant ar trigubinant indelių kiekį.
AR GALIU PAŠVIESINTI/ PADALINTI SPALVĄ? Spalvų indelių dalinti nerekomenduojame, nes jų sudėtyje kartais būna įvairiausių spalvų pigmentų ir jie nėra tolygiai pasiskirstę, todėl didelė tikimybė, kad net ir proporcingai išsiskaičiavus, negausite teisingos spalvos.
Jeigu norite šviesinti spalvą, rekomenduojame didelėje talpoje maišyti 2 pakuotes mišinio su 1 indeliu pigmento arba kreiptis į mus, kad gamybos metu padalintumėme pigmentą į du indelius.
Jeigu norite tik išsibandyti mažą kiekį mišinio, rekomenduojame užsisakyti mėginuką „ IŠBANDYK“ kur mažas kiekis mišinio bus iškart sausai sumaišytas su reikiama spalva.
AR GALIU PAKEISTI SPALVĄ ANTRAME SLUOKSNYJE? Taip, galima antrame sluoksnyje pakeisti spalvą, nes antrasis sluoksnis pilnai padengia pirmąjį. Tik turėkite omenyje, kad pažeidus sieną, gali matytis apatinė spalva, jeigu ji visiškai kitokia.
Svarbu!
Kai kurių pigmentų spalvų sudėtyje yra raudono mineralinio pigmento, kuris linkęs sunkiau išsimaišyti, todėl rekomenduojame visą spalvos indelio turinį į vandenį pilti per smulkų sietelį vis pratrinant šaukšteliu.
Spalvų numeriai, kuriuose yra raudono mineralinio pigmento:
3_B, 12_B, 14_B, 18_B, 27_B, 34_B, 40_B, 42_B, 46_B, 51_B, 53_B, 55_B, 59_B, 67_B, 78_B, 98_B, 99_B, 101_B, 108_B, 109_B, 110_B, 111_B, 112_B, 116_B, 119_B, 138_B, 141_B, 154_B, 155_B, 161_B, 162_B, 167_B, 168_B
PASKIRTIS
Mr. Clay molio – marmuro glaistas FINISH Nr. 9 skirtas glaistyti tik ant Mr. Clay apdailinio molio tinko, atliekant įvairias dekoravimo technikas, kurių instrukcijas rasite mūsų DARBŲ VADOVE. Džiūvimo procese FINISH nr. 9 glaistas kietinamas nerūdijančio plieno glaistykle, tai leidžia išgauti blizgius, matinius bei faktūrinį gylį turinčius dekoratyvinius paviršius. Išdžiūvęs paviršius gali būti impregnuojamas tungų aliejumi, kuris suteikia optinį gylį, sodrumą spalvoms, atsparumą purvui, trinčiai ir drėgmei.
SPALVOS – molio – marmuro glaistas FINISH Nr. 9 gali būti tonuojamas visais mineraliniais pigmentais iš Mr. Clay spalvų paletės, tačiau reikia turėti omenyje, kad spalvos nebus identiškos, nes mišinys nedengiamas tolygiai kaip glaistas ar tinkas. Dekoruojant sienas, spalvos bus tik apytikslės, todėl visada pirmiausiai reikia pasidaryti mažą eskizą iki pat pabaigos su pasirinktu impregnavimu.
Mišinys yra pusiau blizgus – kuo daugiau jį kietinsite glaistykle, tuo blizgesnis jis bus.
MAIŠYMAS
Į 25 l. talpos kibirą reikia įpilti 5,5 – 5,7 l. vandens, tada suberti visą spalvos pigmento indelį (jeigu norima tonuoti mišinį) gerai išmaišyti elektriniu maišytuvu ir palengva maišant pilti visą pakuotę Molio marmuro glaisto FINISH nr. 9. (10 kg.) Leiskite mišiniui pabrinkti bent 1h, o prieš tinkavimo darbus dar kartą permaišykite.
ĮRANKIAI
Skirtas tinkuoti nerūdijančio plieno glaistykle, plonais iki 1 mm sluoksniais. Sluoksnių skaičius priklauso nuo dekoravimo technikos.
PARUOŠTO MIŠINIO LAIKYMAS
Paruoštą mišinį laikykite uždengtą. Sunaudoti rekomenduojama per 1 -2 savaites.
SUDĖTIS
Vandeniu skiedžiamas balto molio, marmuro ir technologinių priedų mišinys.
Mišinį sudarantys komponentai nėra kenksmingi.
TECHNINIAI DUOMENYS
Standartas | LST EN 998-1:2017 |
Sukibimo stipris | 0,43 N/mm2(MPa) |
Smulkumas, ne didesnis kaip | 0,5 mm |
Vandens kiekis | ~5,5 l./ 1 kg. |
Tinkuojant 1 kartu maksimalus glaisto storis | ~1 mm |
Tinkavimo temperatūra | > +5 |
Tinkavimo drėgmė | < 70% |
Džiūvimo trukmė | Nuo 4h iki 24h |
Sauso mišinio sąnaudos | ~0,66 kg/m2/1mm |
Sandėliavimo laikas | 36 mėn |
Spalva | Balta |
Pakuotė | 10kg |
Nusprendus pradėti dirbti su molio – marmuro glaistu FINISH Nr. 9, klausimų bus daugiau nei atsakymų, bet tuo ir žavinga ši kelionė į meninės apdailos sienų kūrimą.
Mr. Clay molio – marmuro glaistas FINISH Nr. 9 skirtas glaistyti tik ant Mr. Clay apdailinio molio tinko, atliekant įvairias dekoravimo technikas, kurių instrukcijas rasite mūsų DARBŲ VADOVE arba galėsite sukurti patys.
Sakydami „glaistyti“ neturime omenyje, kad reikės paprastai, lygiai užtepti mišinį kaip trečią sluoksnį – taip nieko nebus ???? Kai kur reikės smarkiai braukiant glaistykle nuimti perteklių, kad atsidengtų apatinis sluoksnis, kai kur reikės tiesiog „nedatepti“, o kai kur reikės padengti sieną pilnai. Bus situacijų, kai netyčia, per daug „paguldę“ glaistyklę „atlupsite“ visus 3 sluoksnius ir vėliau mėginsite pataisyti, bet bus situacijų, kai „atlupti“ reikės tyčia, kad išgautumėte gražiausius efektus.
Džiūvimo procese FINISH nr. 9 glaistas kietinamas nerūdijančio plieno glaistykle, tai leidžia išgauti blizgius, matinius bei faktūrinį gylį turinčius dekoratyvinius paviršius. Išdžiūvęs paviršius gali būti impregnuojamas tungų aliejumi, kuris suteikia optinį gylį, sodrumą spalvoms, atsparumą purvui, trinčiai ir drėgmei.
SPALVOS – molio – marmuro glaistas FINISH Nr. 9 gali būti tonuojamas visais mineraliniais pigmentais iš Mr. Clay spalvų paletės, tačiau reikia turėti omenyje, kad spalvos nebus identiškos, nes mišinys nedengiamas tolygiai kaip glaistas ar tinkas. Dekoruojant sienas, spalvos bus tik apytikslės, todėl visada pirmiausiai reikia pasidaryti mažą eskizą iki pat pabaigos su pasirinktu impregnavimu.
Mišinys yra pusiau blizgus – kuo daugiau jį kietinsite glaistykle, tuo blizgesnis jis bus.
Svarbu!
Kai kurių pigmentų spalvų sudėtyje yra raudono mineralinio pigmento, kuris linkęs sunkiau išsimaišyti, todėl rekomenduojame visą spalvos indelio turinį į vandenį pilti per smulkų sietelį vis pratrinant šaukšteliu.
Spalvų numeriai, kuriuose yra raudono mineralinio pigmento:
3_B, 12_B, 14_B, 18_B, 27_B, 34_B, 40_B, 42_B, 46_B, 51_B, 53_B, 55_B, 59_B, 67_B, 78_B, 98_B, 99_B, 101_B, 108_B, 109_B, 110_B, 111_B, 112_B, 116_B, 119_B, 138_B, 141_B, 154_B, 155_B, 161_B, 162_B, 167_B, 168_B
Kad ir kas Jūsų laukia, patikėkite, verta!
Siena “BETONO IMITACIJA” sukomplektuota pagal nuotraukoje matomas spalvas ir su tungų aliejumi. Norėdami daryti kitų spalvų sieną, prekes į krepšelį įsidėkite atskirai.
Medžiagos ir priemonės, reikalingos ~ 15 – 17 kv. m. sienai:
- Mr. Clay apdailinis molio tinkas (25 kg.) – 1 vnt.
- Mr. Clay molio-marmuro glaistas FINISH Nr. 9 (10 kg. – 1 vnt.)
- 132_B spalvos mineralinis pigmentas pirmiems dviem apdailinio molio tinko sluoksniams – 1 vnt.
- 134_B spalvos mineralinis pigmentas trečiam FINISH Nr. 9 sluoksniui – 1 vnt.
- Tungų aliejus 2,7 L.
- Kietmedžio anglis ~ 20 g.
- Juodas mineralinis pigmentas paliejimams 134_B – 37,5 g. (maišoma su vandeniu savo nuožiūra pagal reikiamą spalvos intensyvumą)
- Tinkavimui ir poliravimui skirta glaistyklė Marmorino tools Stilmirror light 21102
- Paruošta eskizinė plokštė, ant kurios pasidarysite savo pavyzdį, ištestuosite spalvas ir pan.
Papildomai Jums reikės šių pagalbinių įrankių ir priemonių:
-
-
- mentelė mišinio paėmimui, rasite čia
- apsauginė dažymo juosta, rasite čia
- apsauginė dažymo plėvelė šoninėms sienoms apsaugoti;
- mikrofibro pluošto volelis su vonele aliejui čia
- statybinis popierius grindims apsaugoti čia
- siaura dažymo juostelė betono klojinių imitacijos kūrimui rasite čia
- vandens purkštuvas rasite čia
- dažymo šepetėlis/teptukas/kempinėlė rasite čia
- sukibimą gerinantis gruntas rasite čia
-
Pasiruošimo darbai
Pirmam ir antram sluoksniams bus naudojamas baltas apdailinis molio tinkas su spalvos pigmentu.
Į ne mažesnę nei 35 L talpą pilkite 8,5 L vandens, berkite visą 132_B spalvos pigmentą ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Toliau maišydami lėtai supilkite visą balto apdailinio molio tinko pakuotę, gerai permaišykite ir uždengę talpą leiskite mišiniui pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys gali atrodyti gan skystas, bet vėliau jis sutirštės. Prieš tinkavimo darbus apdailinį molio tinką dar kartą permaišykite.
Kaip teisingai užmaišyti mišinį ir nutinkuoti pirmąjį sluoksnį, žiūrėkite čia:
Kol apdailinis molio tinkas brinksta, lipniomis apsauginėmis juostomis reikia apsaugoti gretimas sienas, lubas, grindis, elektros jungiklius ir kitas sienoje esančias detales. Tuo pačiu, lipni apsauginė juosta padės suformuoti gražų vidinį kampą, tik atkreipkite dėmesį, jog klijuojant apsauginę juostą ant gretimos sienos, negalima jos įklijuoti tiesiai į kampą – reikia palikti 1-2 mm. tarpą tarp juostos ir vidinio kampo, kad nutinkavus sieną ir nulupus juostą, molio tinkas neištrupėtų.
Paskirstyti molio tinko mišinį galima tipiniais glaistymo įrankiais, tačiau rašto formavimui ir poliravimui reikėtų naudoti nerūdijančio plieno glaistyklę su rankena iš viršaus. Glaistyklė turi būti pakankamai lanksti, ne per kieta. Briaunos ir kampai turi būti užapvalinti, kad nepaliktų įrėžimų ant sienos. Kokybiškas metalas užtikrins, kad įrankis nepaliktų ant sienos juodų žymių. Taip pat Jums prireiks mažesnės mentelės mišinio paėmimui iš kibiro ir kampų įtepimui.
Pirmas sluoksnis:
Pirmame sluoksnyje visą plotą padenkite apdailiniu molio tinku ir protarpiais sukurkite iškilesnę faktūrą. Visi sukurti efektai vėliau pasimatys ir paskutiniame sluoksnyje, todėl nepersistenkite, nes kuo daugiau įvairių efektų sukursite, tuo margesnė siena bus. Paanalizuokite aplinkui esančius architektūrinius objektus arba stenkitės intuityviai pajausti kiek, kur ir kokių potėpių daryti, o kur tiesiog palikti lygų sienos plotą.
Užnešti molio tinką ant sienos galite ir sukamaisiais judesiais, jeigu taip patogiau, tačiau vėliau visą paviršių turite dar kartą perbraukti glaistykle tiesiais judesiais horizontaliai ir vertikaliai, tam kad neliktų jokių, sukamųjų judesių žymių. Išlyginus sieną, nuvalykite glaistyklę mentele ir dar kartą perbraukite per nutinkuotos sienos paviršių, tam, kad ant glaistyklės briaunos susikauptų nedidelis molio tinko mišinio perteklius, kuriuo ir formuojama iškili faktūra. Formavimo judesys turi būti lyg iš inercijos – greitas ir be didelio spaudimo į sieną. Jeigu šiuo judesiu nepavyksta sukurti natūraliai atrodančios faktūros, galite priglausti glaistyklę prie sienos visa plokštuma ir ją atkėlus gauti šiek tiek kitokį faktūros raštą. Likusį šlapią molio mišinį uždenkite plėvele ar dangčiu, kad jis neišdžiūtų. Sumaišytą mišinį rekomenduojame sunaudoti per dvi savaites.
Jūsų siena pilnai išdžius per maždaug 10 -14 valandų. Tada mentelės arba glaistyklės briaunomis lengvai nuskuskite silpnai besilaikantį molio tinką ir iškiliausias sukurtos faktūros vietas, tačiau nepadarykite jų plokščių. Geriausiai skusti potėpio pradžią ir pabaigą, taip sukuriant kalno efektą ir lyg iš sienos iškylančius ir vėl joje dingstančius potėpius.
Jeigu norėsite savo betono imitacijos sienoje sukurti klojinių efektus, ant išdžiūvusio pirmojo sluoksnio turite suformuoti norimų matmenų blokus, klijuodami 5 -10 mm. pločio apsauginę dažymo juostą. Norėdami išraiškingesnių linijų, klijuokite juostą du ar net tris kartus vieną ant kitos. Tam, kad imituojami blokai būtų kuo lygesni, galite panaudoti linijų atmušėjus ar kitus matavimo bei žymėjimo prietaisus.
Antrasis sluoksnis
Antram betono imitacijos sienos sluoksniui apdailinis molio tinkas gali būti ne toks tirštas kaip pirmame sluoksnyje, todėl į likusį mišinio kiekį galite papildomai įpilti iki 0,5 l. vandens ir dar kartą gerai permaišyti.
Antrame betono imitacijos sienos sluoksnyje turite plonai padengti visą sienos plotą, tik šį kartą ne kurdami iškilią faktūrą, o atvirkščiai, palikdami šiek tiek nedidelių ertmių, pro kurias matytųsi pirmasis sluoksnis. Ertmės natūraliai atsiranda, kai molio tinkas ant sienos užnešamas labai greitu judesiu. Nebandykite ertmių sukurti dirbtinai, nes neatrodys gražiai ir natūraliai, todėl, jei tikrai nepavyksta, geriau jų nedarykite visai, o tik padenkite sieną plonu apdailinio molio tinko sluoksniu. Net ir tuo atveju, kai gaunasi gražios, natūraliai atrodančios ertmės – nepersistenkite, nes kuo daugiau jų bus, tuo margesnė siena atrodys. Nesistenkite simetriškai atkartoti jokių efektų nei viename sluoksnyje. Atkreipkite dėmesį, kad dažymo juostos turi būti būtinai padengtos apdailiniu molio tinku ir geriau tinkuoti zonomis, nuo vieno bloko krašto iki kito, taip bus lengviau suvaldyti procesus, o esant reikalui ir sustoti.
Antrasis apdailinio molio tinko sluoksnis išdžius per maždaug 10 – 14 h.
Trečias sluoksnis
Dabar galite pasiruošti molio – marmuro glaistą FINISH NR. 9 trečiajam sluoksniui. Į ne mažesnę nei 20 L talpą pilkite – 6 L vandens, berkite visą 134_B spalvos pigmentą ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Toliau maišydami lėtai supilkite visą molio – marmuro glaisto Finish nr. 9 pakuotę, taip pat įberkite apie 20 g. maltos kietmedžio anglies, kuri suteiks labai gražų, juodų grūdelių triukšmo efektą. Dar kartą permaišykite mišinį ir uždengę talpą leiskite pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys trečiajam sluoksniui neturi būti per tirštas, nes tepsis labai storai ir gali per daug paslėpti antrąjį sluoksnį ar netgi sutrūkinėti.
Išdžiūvus antrajam sienos sluoksniui, nulupkite nuo sienos apsaugines dažymo juostas, kuriomis formavote klojinių imitaciją. Dar kartą permaišykite mišinį ir patikrinkite ar nėra per tirštas, nes ant sienos jis turi teptis plonai ir lengvai. Jau po pirmojo potėpio matosi, kaip išsiryškina efektai sukurti pirmuose dviejuose sluoksniuose, bei kaip atsidengia įbertos anglies grūdeliai. Dirbant su molio – marmuro glaistu FINISH nr. 9 svarbiausia glaistykle nuimti mišinio perteklių, kad vietomis jis būtų beveik permatomas. Šiame sluoksnyje taip pat galima sukurti natūraliai atrodančių ertmių, bet rekomenduojame jų daryti vos keletą. Trečiame sluoksnyje įdomias ertmes galima išgauti švarią glaistyklę priglaudus visa plokštuma prie dar drėgnos sienos ir tiesiog atitraukiant. Dažnam šie efektai gaunasi visai netyčia, kai vis norima pataisyti jau nutinkuotus sienos plotus. Todėl turėkite omenyje, kad didelių pataisymų ant truputį pradžiūvusio paviršiaus geriau nedaryti arba labai atsargiai, nes šioje stadijoje jį pažeisti lengviausia. Kaip ir antrame sluoksnyje, rekomenduojame tinkuoti nuo vieno iki kito bloko krašto.
Kietinimas
Kai siena, palietus ranka, jau nelimpa ir nebetepa, bet dar yra drėgna – galime švelniai sukietinti ją glaistykle. Sunku tiksliai pasakyti laiką, nes viskas priklauso nuo daugybės džiūvimo faktorių, bet apytikslis kietinimo pradžios intervalas yra nuo 30 min. iki 1h. Kietinimas vyksta su ta pačia, nerūdijančio plieno glaistykle. Įrankis turi būti švarus ir sausas, o pats kietinimas vyksta šiek tiek atkėlus vieną glaistyklės briauną nuo sienos, atsargiai spaudžiant įrankį. Tą pačią vietą glaistykle reikėtų paliesti ne daugiau nei 1 – 3 kartus, horizontaliais bei vertikaliais judesiais. Jeigu sieną kietinsite labai intensyviai, ji džiūvimo procese gali suskilinėti. Tačiau betono imitacijai tai gali būti ne defektas, o efektas.
Vandens nubėgimų efektai
Leiskite trečiam sluoksniui dar šiek tiek pradžiūti, o tuo metu pasiruoškite vandens ir juodo pigmento mišinį vandens nubėgimų efekto kūrimui, jeigu planuojate juos daryti. Į 1 litrą vandens berkite apie 10 g. juodo pigmento ir gerai išmaišykite. Nubėgimo efekto kūrimui galima naudoti purkštuvus, teptukus bei volelius. Gražiausi vandens nubėgimų efektai gaunasi su purkštuvu – palengva purkškite mišinio dulksną tol, kol susidaręs perteklius ims natūraliai tekėti. Jeigu tekėjimas per ryškus galite atsargiai supurkšti sieną švariu vandeniu, kuris praplaus jau esamus nubėgimus. Nedarykite nubėgimų efekto atsikartojimų ant visos sienos ir viename aukščio lygyje. Geriausiai, jei pasirinksite vos kelias vietas. Taip pat yra viena auksinė “paliejimų” taisyklė – reikia būtinai naikinti pradžią ir pabaigą, o tą galite padaryti purkšdami švarų vandenį arba drėgna kempine tapšnojimo judesiais. Pigmentuotu vandeniu galite protarpiais dulksna supurkšti ir visą sienos plotą, bet nedarydami nubėgimų. Vėliau kietinant sieną dar kartą, tose vietose gali gražiai patamsėti, todėl atrodys natūraliau. Bet jokiu būdu nekietinkite, jei ant sienos paviršiaus dar blizga vanduo, o pati siena lipni ir palietus dar tepa rankas, nes išstumdysite paliejimų efektus. Jeigu siena, kuriant efektus vietomis perdžiūvo, ją reikėtų šiek tiek sudrėkinti švariu vandeniu, palaukti kol vanduo visiškai susigers, o pati siena, ją palietus ranka, nebeteps ir tada sukietinti dar kartą. Kuo daugiau kietinsite, tuo labiau siena blizgės, todėl jei norite matiškesnės sienos, galite antra kartą ir nekietinti. Jeigu džiūvimo procese matote, kad po pigmentuoto vandens liejimų yra negražiai patamsėjusių vietų, smarkiu judesiu ištapšnokite juos drėgna kempine, tik jokiu būdu netrinkite.
Impregnavimas
Leiskite sienai gerai išdžiūti, tai gali trukti nuo 12 iki 24 valandų. Tam, kad siena įgautų ne tik atsparumo trinčiai bei skysčiams, bet ir sodresnes, ryškesnes spalvas, ją galima padengti natūraliu tungų aliejumi. Aliejuojant svarbu gerai išvoluoti visą sieną, ypatingai volelio jungimosi linijas. Pamirkius volelį rekomenduojama nualiejuoti apie 1kv.m., tada nemirkant volelio, dar kartą grįžti ir gerai išvoluoti jau aliejuotą plotą su pussausiu voleliu ir t.t. Prie kampų, kur sunku nualiejuoti voleliu, aliejų kruopščiai paskirstykite teptuku. Padengus sieną aliejumi, galima suteikti papildomų efektų purškiant paprastą vandenį. Tos vietos, kurios gaus vandens – iššviesės, nes vanduo išstums aliejų, todėl galima sukurti natūraliai atrodančius balkšvus nubėgimų efektus arba vietomis iššviesinti sieną, suteikti daugiau dėmėtumo. Po kelių valandų, kai aliejus susigers ir siena taps matinė, rekomenduojama nuvalyti paviršių švaria mikrofibro šluoste, kad neliktų aliejaus pertekliaus ir molio mišinio dulkių. Neapsigaukite pirmuoju ką tik nualiejuotos sienos įspūdžiu, realūs efektai atsiskleis tik per 24 valandas ir ypatingai, jei buvo naudotas vanduo.
Tungų aliejumi geriau dengti tas sienas, kurios gaus natūralios dienos šviesos, ir tik 1 kartą, nes tamsoje, aliejuota siena, ypač susidarius pertekliui, gali pradėti gelsti. Taip pat, reikia turėti omenyje, kad tungų aliejus yra natūralus produktas, kuris polimerizuojasi natūraliai reaguodamas su deguonimi, todėl net kelis mėnesius gali būti juntamas aliejaus kvapas, kuris yra nepavojingas Jūsų sveikatai. Savarankiškai išbandžius, galima naudoti ir linų sėmenų, bei kitus aliejus. Jeigu išdžiūvus trečiajam sluoksniui, jums patinka spalvos intensyvumas ir esamas rezultatas, galima sieną padengti lazūra arba nedengti niekuo ir palikti natūraliai. Daugiau informacijos apie sienos impregnavimo būdus skaitykite mūsų darbų vadove, internetinėje svetainėje www.clay.lt
Siena “LINAS” sukomplektuota pagal nuotraukoje matomas spalvas. Norėdami daryti kitų spalvų sieną, prekes į krepšelį įsidėkite atskirai.
Medžiagos ir priemonės, reikalingos ~ 15 – 17 kv. m. sienai:
- Mr. Clay apdailinis molio tinkas (25 kg.) – 1 vnt.
- 132_B spalva
- Molio dažai “Išbandyk 400 g.” 3vnt. 99 B spalva
- Molio dažai “Išbandyk 400 g.” 2 vnt. 116 B spalva
- Molio dažai “Išbandyk 400g.” 3 vnt. baltos spalvos
- Tungų aliejus 0,9 L.
- Tinkavimui ir poliravimui skirta glaistyklė Marmorino tools Stilmirror light 21102
- Dekoravimo šepetėlis pirmo sluoksnio faktūrai suteikti
- Paruošta eskizinė plokštė, ant kurios pasidarysite savo pavyzdį, ištestuosite spalvas ir pan.
Papildomai Jums reikės šių pagalbinių įrankių ir priemonių
- mentelė mišinio paėmimui, rasite čia
- apsauginė dažymo juosta pirkti čia
- apsauginė dažymo plėvelė šoninėms sienoms apsaugoti;
- mikrofibro pluošto šluostė aliejavimui (vietoje to galite ant delno užsidėti dvi medvilnines kojines ar pirštines) čia
- statybinis popierius grindims apsaugoti čia
- purkštuvas vandeniui, pirkti čia
- dažymo šepetėlis pirkti čia
- sukibimą gerinantis gruntas, pirkti čia
Pirmas sluoksnis:
Ant nugruntuotos ir išdžiūvusios sienos, storesniu, maždaug 3 mm sluoksniu, tinkuojamas pilkas apdailinio molio tinko sluoksnis ir smarkiai suraižomas norimomis kryptimis panaudojant dekoravimo šepetėlį. Pirmas sluoksnis neatrodys gražiai, viskas gali veltis, kristi, išdžiūvus byrėti, bet jis būtinas norint išgauti efektus paskutiniame sluoksnyje. Kai pirmas sluoksnis visiškai išdžius, mentele labai lengvai nugramdykite sieną, kad nukristu silpnai besilaikantis tinkas ir faktūra taptų tolygesnė. Pirmam 15 kv. m. sienos sluoksniui sunaudosite šiek tiek daugiau nei 1/2 apdailinio molio tinko.
Kaip teisingai užmaišyti mišinį ir nutinkuoti pirmąjį sluoksnį, žiūrėkite čia:
Antras sluoksnis:
Į likusį molio tinko mišinį galima įpilti apie 0,5L vandens, permaišyti ir be jokių raštų kūrimo, PLONAI nutinkuoti visą siena. Neišsigąskite – Jūsų pirmo sluoksnio faktūra suglotnės, o kai tinkas išdžius, gali net atrodyti, jog jos neliko. Bet ji dar atsiskleis visu gražumu paskutiniuose etapuose.
Trečias sluoksnis:
Ant išdžiūvusio antrojo sluoksnio toliau dirbame su molio dažais. Dažus maišykite su mažesniu kiekiu vandens, nei nurodyta ant pakuotės – į 350 g. vandens pilkite 400 g. molio dažų mišinio., kad jie gautųsi tirštesni. Šiame etape Jums reikės dažymo teptuko arba kempinės. Turėdami trijų skirtingų molio dažų spalvas, kurkite sienos spalvas taip, kaip Jums norisi. Kai rezultatas tenkins, palaukite kol siena pradžius tiek, kad ją palietus ranka, ji nebebus lipni ir tepli, bet vis dar bus šlapia. Atsargiai pradėkite kietinti sieną švaria ir sausa nerūdijančio plieno glaistykle, nebūtina kietinti nuosekliai – jei matote, kad storiau nudažyti plotai dar labai minkšti ir lipnūs, prie jų grįžkite vėliau. O jeigu yra atsiradusių sausų, prašviesėjusių plotų, juos reikia vėl sudrėkinti, kad atgytų ir kietinti glaistykle tada, kai vanduo susigers ir nebeblizgės sienos paviršiuje. Kietinimo metu jūsų sukurta faktūra įgaus gražų ir glotnų raštą.
Aliejavimas
Paskutinis etapas yra aliejavimas – jis atliekamas maždaug po 24h, kai siena jau tikrai išdžiūvusi. Tungų aliejų ant tokios sienos užnešame labai atsargiai, pavilgę nedidelį plotelį kokio nors audinio, šlapesnę pusę perlenkę į vidų (arba kur nors patrynę, kad tikrai nebūtų pertekliaus), o sausesne dalimi lengvai “masažuokite” sieną, pradedant nuo apačios ar kraštų, kad pajaustumėte kaip viskas vyksta ir kaip atsidengia pirmojo sluoksnio raštas, vėliau jau galima paspausti stipriau, kai perprasite procesą. Aliejuojant suintensyvės ir sienos spalva ir raštas, atsiras optinis sienos gylis. Kadangi aliejuojamos tik sienos faktūros viršūnėlės, gali tekti pakartoti aliejavimą porą kartų, nes susigėrus jam, gali dingti efektas, ta galite padaryti po kelių valandų ar dar kartą ir kitą dieną, jei bus poreikis.
SVARBU – ties aliejavimu įvyksta dažniausia klaida, nes suvilgius medžiaginį audinį aliejuje ir padėjus jį ant sienos, dažniausiai lieka per ryški dėme, todėl prieš aliejuodami sieną, perteklių nutrinkite ant atskiros plokštės ar jau padaryto eskizo, o tik tada su likučiu trinkite sieną. Šios technikos nerekomenduojame aliejuoti voleliu, nes gausis visai kitas rezultatas.
Svarbu žinoti:
- prieš pradedant darbus rekomenduojama išsibandyti medžiagas atskirame eskize. Tokiu būdu nustatysite būsimą sienų spalvą ir raštą.
- džiūdamas molio tinkas ir glaistas šviesės, todėl negalima spręsti apie galutinę spalvą pagal šlapią mišinį.
- po aliejavimo spalva vėl šiek tiek intensyvės ir tokia liks.
*Visa pateikta informacija yra tik rekomendacinio pobūdžio ir Mr. Clay negali prisiimti atsakomybės už lūkesčių nepateisinančius rezultatus, bet visada mielai konsultuosime ir padėsime, kol pavyks pavyks pasiekti norimo rezultato.
Mokomąjį video žiūrėkite mūsų svetainėje www.clay.lt arba:
Youtube – https://www.youtube.com/channel/UCHQVgY4vZJ1wLnWmJH9DZGw
Instagram – https://www.instagram.com/mr_clay_natural_clay_plasters/
.
Medžiagos ir priemonės, reikalingos ~ 15 kv. m. sienai:
- Mr. Clay baltas apdailinis molio tinkas (25 kg.) – 1 vnt.
- Tinkavimui ir poliravimui skirta glaistyklė Marmorino tools Stilmirror light 21102
- Pilkos spalvos pigmentas apdailiniam molio tinkui 96_B nr. x 1 vnt. (tinkuosis du sienos sluoksniai ta pačia spalva)
- Įrankis raštui sukurti 25185
- Jeigu yra poreikis padidinti molio tinko atsparumą trinčiai ir skysčiams, rekomenduojame naudoti mūsų išbandytą produktą – Caparol DecoLasur Matt.
- Paruošta eskizinė plokštė, ant kurios pasidarysite savo pavyzdį, ištestuosite spalvas ir pan.
SVARBU – spalvos yra rekomendacinio pobūdžio, todėl jei domina visai kitokių spalvų siena, rekomenduojame užsisakyti mūsų spalvų paletę į namus ir išsirinkti –>čia
Įrankiai ir pagalbinės priemonės, kurių Jums reikės:
- Mentelė mišinio paėmimui čia
- Apsauginė dažymo juosta čia
- Apsauginė dažymo plėvelė gretimoms sienoms apsaugoti;
- Dažymo volelis ir vonelė lazūrai čia
- Vandens purkštuvas, rasite čia;
- Popierius grindims apsaugoti, bei juostelė jam priklijuoti čia
- 35 l. kibiras apdailiniam molio tinkui užmaišyti – rekomenduojame naudoti aukštą ir siaurą talpą čia
- Elektrinis maišytuvas tinko mišiniui sumaišyti.
Kaip teisingai užmaišyti mišinį ir nutinkuoti pirmąjį sluoksnį, žiūrėkite čia:
Mišinio sumaišymas
Į 35 l. kibirą pilame 8,5 l. vandens, tada pilame visą pigmento indelį, gerai išmaišome elektriniu maišytuvu ir nuolat maišydami palengva supilame molio tinko mišinį. Geresniam išsimaišymui rekomenduojame maišyti aukštoje ir siauroje talpoje. Uždenkite mišinį, kad nesudžiūtų ir leiskite pastovėti bent pora valandų, o geriausiai jį paruošti iš vakaro.
Pirmas apdailinio molio tinko sluoksnis:
Pirmąjį sluoksnį tinkuojame paprastais lenktais judesiais, nekurdami jokio rašto, taip kaip mokomajame video.
Antras apdailinio molio tinko sluoksnis:
Šiame sluoksnyje molio tinką galima tinkuoti truputį storiau iki ~ 3 mm storio. Tinkuojama lenktais judesiais. Nutinkavus ~2 m2., sieną, kol ji šlapia, reikia subaksnoti dekoravimo šepetėliu, tada tinkuoti toliau panašaus dydžio plotą, vėl subaksnoti dekoravimo šepetėliu ir t.t. Subaksnojus šepetėliu, siena bus kaip su spygliukais, neatrodys gražiai, bet šiame etape ji taip ir turi atrodyti.
SVARBU – būtų geriau, jei mišinys antram sluoksniui būtų tirštesnis, todėl jei maišysite naują apdailinio molio tinko pakuotę, maišykite su 8-8,5 l. vandens. Jeigu mišinys antrame sluoksnyje bus per skystas, suformuotas iškilesnis raštas gali pradėti slinkti žemyn.
Sienos apdirbimas – kietinimas:
1 variantas – kol siena drėgna
Nutinkavus antrą sluoksnį, palaukite kol siena pradžius tiek, kad ją palietus, ji nebebus lipni ir tepli, bet vis dar bus šlapia. Atsargiai pradėkite kietinti sieną švaria ir sausa nerūdijančio plieno glaistykle, nebūtina kietinti nuosekliai – jei matote, kad storiau užtepti plotai dar labai minkšti ir lipnūs, prie jų grįžkite vėliau. O jeigu yra atsiradusių sausų, prašviesėjusių plotų, juos reikia vėl sudrėkinti, kad atgytų ir kietinti glaistykle tada, kai vanduo susigers ir nebeblizgės sienos paviršiuje. Kietinimo metu jūsų sukurta faktūra įgaus gražų ir glotnų raštą.
2 variantas – kai siena išdžiūvo
Jeigu siena išdžiūvo nespėjus sukietinti, teks ją sudrėkinti iš naujo. Geriausiai tą daryti vandens purkštuvu, tačiau stenkitės išvengti nubėgimų, kad tekėdamas žemyn vanduo neišplautų pigmento ir nepaliktų žymių. Jeigu matysite, kad purškiant, vietomis telkiasi daugiau vandens, pavoluokite tą vietą sausu dažymo voleliu, kad vanduo prasisklaidytų ir nepradėtų tekėti. Palaukę bent 10 min, kol siena nebeblizgės nuo vandens ir palietus ranka – nebelips, pabandykite atsargiai kietinti sieną nerūdijančio plieno glaistykle, jeigu sukurta faktūra gražiai susispaudžia, taip sukietinkite visą sieną. Jeigu jaučiate, kad siena per šlapia – dar šiek tiek palaukite, o jeigu siena raižosi ir raštas nei kiek nesispaudžia – dar sudrėkinkite.
Po sukietinimo, siena turi būti glotni ir maloni liesti.
Impregnavimas – esant poreikiui galima sieną padengti lazūra arba vandens pagrindo laku. Šios technikos nerekomenduojame dengti tungų ar kitomis alyvomis.
Svarbu žinoti:
- prieš pradedant darbus rekomenduojama išsibandyti medžiagas ir techniką ant atskiro eskizo. Tokiu būdu nustatysite būsimą sienų spalvą ir raštą;
- džiūdamas molio tinkas šviesės, todėl negalima spręsti apie galutinę spalvą pagal šlapią mišinį.
*Visa pateikta informacija yra tik rekomendacinio pobūdžio ir Mr. Clay negali prisiimti atsakomybės už lūkesčių nepateisinančius rezultatus, bet visada mielai konsultuosime ir padėsime, kol pavyks pavyks pasiekti norimą rezultatą.
Medžiagos ir priemonės, reikalingos ~ 23 kv. m. sienai:
Rinkinyje rasite:
- Mr. Clay baltas apdailinis molio tinkas (25 kg.) – 1 vnt.
- Tinkavimui ir poliravimui skirta glaistyklė Marmorino tools extra flexible 21081
- Šiltai pilkos spalvos pigmentas apdailiniam molio tinkui 199_B nr. x 1 vnt.
- Apdailinis molio tinkas 1 kg.”Išbandyk” 82_B spalvos – sienos raštų patonavimui.
- Smulkus žvyras dekoravimui
- Kempinė – 616
- Teptukas bangelių raštui – 25211
- Jeigu yra poreikis padidinti molio tinko atsparumą trinčiai ir skysčiams, rekomenduojame naudoti mūsų išbandytą produktą – Caparol DecoLasur Matt.
- Paruošta eskizinė plokštė, ant kurios pasidarysite savo pavyzdį, ištestuosite spalvas ir pan.
SVARBU – spalvos yra rekomendacinio pobūdžio, todėl jei domina visai kitokių spalvų siena, rekomenduojame užsisakyti mūsų spalvų paletę į namus ir išsirinkti –>čia
Įrankiai ir pagalbinės priemonės, kurių Jums reikės:
- Mentelė mišinio paėmimui čia
- Apsauginė dažymo juosta čia
- Apsauginė dažymo plėvelė gretimoms sienoms apsaugoti;
- Dažymo volelis ir vonelė lazūrai čia
- Vandens purkštuvas, rasite čia;
- Popierius grindims apsaugoti, bei juostelė jam priklijuoti čia
- 35 l. kibiras apdailiniam molio tinkui užmaišyti – rekomenduojame naudoti aukštą ir siaurą talpą čia
- Elektrinis maišytuvas tinko mišiniui sumaišyti.
Šiai dekoratyvinei molio tinko sienai atlikti panaudotas Mr. Clay baltas apdailinis molio tinkas sumaišytas su 199_B spalvos pigmentu. Tonavimui panaudotas tas pats mišinys su 82_B spalvos pigmentu. Spalvas galima derinti individualiai. Informaciją apie mišinio sumaišymą, reikiamus įrankius ir tinkuojamų paviršių paruošimą skaitykite mūsų svetainėje www.clay.lt
Mišinio sumaišymas. Mišinio sumaišymui skirkite ypatingą dėmesį, nes tai lems ir tinkavimo kokybę. Į ne mažesnę nei 35 L talpą pilkite 8,5 – 9 L vandens, berkite visą pigmentą, jei tinkuosite su spalva ir gerai išmaišykite tam skirtu elektriniu maišytuvu. Ant kai kurių spalvų pigmentų etikečių yra nurodyta, kad sudėtyje yra raudono mineralinio pigmento, kuris linkęs sunkiau išsimaišyti, todėl rekomenduojame visą spalvos indelio turinį į vandenį pilti per smulkų sietelį vis pratrinant šaukšteliu.
Toliau maišydami lėtai supilkite visą apdailinio molio tinko pakuotę, gerai permaišykite ir uždengę talpą leiskite mišiniui pabrinkti nuo 1h iki 12h. Mišinys gali atrodyti gan skystas, bet vėliau jis sutirštės. Prieš tinkavimo darbus molio tinką dar kartą permaišykite, jeigu reikia įpilkite daugiau vandens.
Sienos raštų formavimas. Ši technika nereikalauja gerų sienų glaistymo įgūdžių, kaip tik rekomenduojame glaistyti mišinį netolygiai, periodiškai įsipilant smulkaus žvyro, kuris neleis per daug išlyginti sienos. Visus nelygumus ir žvyro įbrėžimus mes užglotninsime kempine. Kempinę sudrėkinkite ir gerai nugręžkite. Plastiškais judesiais ir per daug nespaudžiant užglotninkite dalį paviršiaus. Kitas etapas yra bangelių efekto sukūrimas, kuris daromas sausu teptuku švelniai ir gan greitu judesiu glostant šlapią molio tinko paviršių. Bangelės nesigaus, jei teptuką spausite per smarkiai. Taip pat galite vietomis sukurti papildomų iškilių efektų užnešant šiek tiek molio tinko kempine. Toliau glaistykite likusį sienos paviršių ir neleiskite uždžiūti kraštinėms, kad nesimatytų sujungimo linijų. Pakartokite visus etapus ir atminkite, kad jei kempinę spausite per smarkiai, ji ne užglotnins paviršių, o paliks savitą raštą.
Sienos tonavimas. Jeigu norite išgauti natūralius įtrūkimus ant sienos, džiovinkite paviršių priverstinai. Išdžiūvusią sieną reikia įtrinti kita pasirinkta spalva, kad visos viršūnėlės ir efektai įgautų gylį bei išsiryškintų. Galite naudoti vieną ar net kelias spalvas derančias tarpusavyje. Tam, kad nereikėtų maišyti visos 25 kg. pakuotės molio tinko, galite įsigyti 1 kg. mišinio su iškart pasirinkta spalva. Taip pat, galite spalvas susikurti ir savarankiškai.
Kempinę reikia patapšnoti į molio tinką, bet nesistengiant paimti pačio mišinio, o tik įgeriant reikiamą spalvą į kempinę. Tada švelniai įtrinkite paviršių nespausdami kempinės į sieną. Jeigu spausite per smarkiai ar paimsite per daug mišinio, ant sienos liks dėmė. Jeigu netyčia taip nutiko, leiskite dėmei išdžiūti ir pakartokite tonavimą kempine, panaudojant sienos glaistymui naudotą spalvą.
Impregnavimas. Esant poreikiui sieną impregnuoti, galima padengti vendens pagrindo laku arba lazūra. Prieš padengimą nuvalykite ant sienos likusias laisvas molio tinko daleles. Naudojamą impregnavimo priemonę atskieskite bent su 20% vandens, kad lengviau dengtųsi ir išvengtumėte volelio šuorų. Jeigu siena labai didelė, prieš lakavimą rekomenduojame nusigruntuoti giluminiu gruntu ARDEX P51, atskiestu su 5 dalimis vandens. Volelis turėtų judėti įvairiomis kryptimis, venkite tiesių judesių. Esant galimybei, visada rekomenduojame lakus ir kitas impregnavimo priemones purkšti tam skirtais purškimo aparatais. Be abejo tokia siena gali likti ir natūrali, dažniausiai taip ir paliekame.
Linkime visiems sėkmės prie sienų ir atminkite, kad pirmiausiai būtina pasidaryti eskizą.
https://www.youtube.com/watch?v=Ut1KJV5bj2c&t=31s&ab_channel=Mr.Clay%28moliotinkai%2Fclayplasters%29
Siena “Ombre”
sukomplektuota pagal nuotraukoje matomas spalvas. Norėdami daryti kitų spalvų sieną, prekes į krepšelį įsidėkite atskirai, komentare nurodydami, kokiomis proporcijomis sumaišyti spalvų intensyvumus arba parašykite mums į info@clay.lt ir mes padėsime viską išsirinkti.
Pilnas medžiagų krepšelis 15 kv.m. “OMBRE” sienai:
- Tinkavimui ir poliravimui skirta glaistyklė Marmorino tools Stilmirror light 21102
- Paruošta eskizinė plokštė, ant kurios pasidarysite savo pavyzdį, ištestuosite spalvas ir pan.
- Mr. Clay apdailinis molio tinkas (25 kg.) – 1 vnt.
- Spalvos pigmentas apdailiniam molio tinkui 133_B x 1 vnt. (tinkuosis du sienos sluoksniai ta pačia spalva)
- Mr. Clay molio dažai “Išbandyk 400 g.” iškart sausai sumaišyti su reikiamu pigmentu:
-158_B (220%) x 2 vnt. (tai bus Jūsų ryškiausia apatinė spalva)
-158_B (160%) x 2 vnt.
-158_B (100%) x 2 vnt.
-158_B (60%) x 2 vnt.
-158_B (20%) x 2 vnt.
SVARBU – spalvos yra rekomendacinio pobūdžio, todėl norėdami savarankiškai patamsinti spalvas įsigykite 158_B pigmento papildomai. O jei domina visai kitokių spalvų siena, rekomenduojame užsisakyti mūsų spalvų paletę į namus ir išsirinkti –> čia
Įrankiai ir pagalbinės priemonės, kurių Jums prireiks:
- Apsauginė dažymo juosta, pirkti čia;
- Apsauginė dažymo plėvelė kitų sienų apsaugai;
- Dekoravimo kempinė (turi būti minkšta ir lengvai suspaudžiama rankoje, perpjaukite pusiau, kad tilptų į delną), rasite čia;
- Dažymo volelis arba šepetėlis SPALTER BRUSH
- Vandens purkštuvas, rasite čia;
- Popierius grindims apsaugoti, bei juostelė jam priklijuoti.;
- Kibiras su vandeniu kempinei praskalauti;
- 35 l. kibiras apdailiniam molio tinkui užmaišyti bei mažesni 5 kibirėliai (5l. talpos) molio dažams.
- Elektrinis maišytuvas tinkui ir mažesnio dydžio mikseris molio dažams.
Pirmi du apdailinio molio tinko sluoksniai:
Ant paruoštos sienos užtinkuojamas pirmas apdailinio molio tinko sluoksnis sumaišytas su spalva 133_B –> leidžiame išdžiūti –> tinkuojame antrą sluoksnį –> vėl leidžiame išdžiūti
Kaip teisingai užmaišyti mišinį ir nutinkuoti pirmus du sluoksnius, žiūrėkite čia:
https://www.youtube.com/watch?v=359CxVmFOA0&t
Trečias sluoksnis:
Visus molio dažus reikia susimaišyti iš anksto į atskirus kibirėlius.
Pavyzdžiui, norint sumaišyti du maišelius vienos spalvos molio dažų po 400 g. reikia laikytis šių instrukcijų – į ne mažesnį nei 2 l. kibirėlį reikia įpilti apie 700 g. vandens, tada palengva maišant suberti gautus sausus mišinius, kurie jau yra su pigmentais, gerai išmaišyti, leisti pastovėti bent 30 min. ir prieš darbą dar kartą permaišyti.
*Užtepkite po truputį molio dažų iš visų kibirėlių (galima ir ant paprasto popieriaus), išdžiovinkite ir įvertinkite ar nėra per didelių kontrastų tarp gretimų spalvų. Jei viskas gerai, rekomenduojame vis tiek pasidaryti eskizą ant plokštės ir tik tada dekoruoti sieną.
Darbo eiga:
Norint išgauti gražų spalvų perėjimą nuo tamsiausios iki šviesiausios, rekomenduojama molio dažus tepti bent 5–mis eilėmis. Dirbti galima nuo viršaus į apačią ir atvirkščiai. Bet bus saugiau, jei dirbsite nuo viršaus į apačią.
- Pradžioje voleliu arba dažymo šepetėliu užtepame šviesiausią 158_B (20%) molio dažų spalvą sienos viršuje per visą sienos plotį. Drėgna kempine, vidutinio dydžio sukamaisiais judesiais, reikia viską švelniai ištrinti, ypač apatinę sujungimo vietą, ant kurios tepsis kita spalva. Smarkiai netrinkite, nes gali likti kempinės “ratilai”. Juo panaikinti galima tapšnojant sieną kempine.
- Tada tepame kitą norimo aukščio eilę, 158_B (60%) dažus pradėdami tepti šiek tiek aukščiau jungimosi linijos ir žemyn iki norimos ribos. Pirmiausiai kempine išsukame viršutinę jungimosi liniją, lengvai paliečiant viršutinę 158_B (20%) spalvos eilę, kad gražiau persimaišytų spalvos, tada apačios liniją ir galiausiai visą tamsesne spalva 158_B (60%)užteptą plotą. Ir taip toliau visas eiles iki apačios.
- s. Drėgną kempinę reikia naudoti iškart, nes pradžiūvus molio dažams bus sunku gražiai sulieti spalvas. Jeigu Jums patogiau, galite molio dažus iškart tepti ir trinti su kempine.
Atminkite, kad trinant su kempine sujungimuose dar susimaišys ir tarpinės spalvos.
Molio dažų tepimo variantai
Jeigu dirbate dviese, vienas žmogus turėtų užnešinėti molio dažus teptuku arba voleliu, o kitas viską tolygiai ištrinti ant sienos drėgna, gerai išgręžta kempine.
Taip pat galima abiem iškart užnešinėti molio dažus kempinėmis, iškart viską ištrinant.
Jeigu dirbate vienas, kempine ir užneškite molio dažus ant sienos ir iškart ta pačia kempine ištrinkite.
Svarbu žinoti:
- džiūdama siena žymiai šviesės, todėl negalima spręsti apie spalvą pagal šlapią mišinį.
- dekoruojant tokiu būdu, išdžiūvusi siena gali būti biri, todėl išdžiūvusią sieną galima nuvalyti sausa mikrofibro šluoste arba vėl sudrėkinus sukietinti nerūdijančio plieno glaistykle. Kietinant sieną, viena glaistyklės briauna turi būti šiek tiek atkelta, taip, kaip ir tinkuojant. Daugiau informacijos apie teisingą glaistyklės laikymą ieškokite mūsų video pamokose.
*Visa pateikta informacija yra tik rekomendacinio pobūdžio ir Mr. Clay negali prisiimti atsakomybės už lūkesčių nepateisinančius rezultatus, bet visada mielai konsultuosime ir padėsime, kol pavyks pasiekti norimą rezultatą.
Video pamoką galite žiūrėti mūsų Instagram paskyroje https://www.instagram.com/stories/highlights/17919484804443634/
TUNGŲ ALIEJAUS NAUDOJIMAS ANT MR. CLAY MOLIO TINKO SIENŲ
SVARBI INFORMACIJA – tungų aliejus džiūdamas gali skleisti specifinį kvapą net iki kelių mėnesių. Perskaitykite žemiau esančią detalią informaciją ir patarimus.
Tungų aliejus yra natūralus kokybiškas aliejus skirtas medienos impregnavimui, tačiau naudojamas ir mūsų meninės apdailos molio tinko sienoms impregnuoti. Aliejaus sudėtyje nėra cheminių priedų, produktas netoksiškas, todėl jį galima naudoti ir patalpose, kuriose ilgą laiką būna vaikai.
Kaip ir visų natūralių produktų, taip ir Tungų aliejaus naudojimas turi niuansų, kuriuos svarbu žinoti prieš nusprendžiant ką rinktis sienų impregnavimui: aliejų, lazūrą, įvairius lakus, o gal palikti sienas natūralias?
KADA MES NAUDOJAME TUNGŲ ALIEJŲ?
- Tik ant meninės apdailos sienų, pavyzdžiui, betono ar granito imitacijos, kai naudojamas Molio – marmuro glaistas FINISH No.9 arba tam tikrais atvejais molio dažai, pavyzdžiui, kai atliekama sienos „Linas” technika ir kur aliejus yra tik įtrinamas į paviršių.
SVARBU! Ant lygiai apdailiniu molio tinku tinkuotų ar molio dažais dažytų sienų dengti tungų aliejaus NEREKOMENDUOJAME, nes vaizdas nebus gražus, ant sienų gali likti „šlapias“ efektas bei netolygiai įsigerti. Tokiu atveju reikėtų ieškoti kitų impregnavimo būdų – galbūt naudoti lazūrą ar vandens pagrindo laką. O dar geriau – tokius paviršius tiesiog palikti natūralius.
KODĖL MES NAUDOJAME TUNGŲ ALIEJŲ?
- Sukietina paviršių;
- apsaugo nuo vandens (bet praleidžia garus, todėl negalima naudoti dušo zonose);
- suteikia daug grožio meninės apdailos sienoms – intensyvina spalvas, išryškina raštus;
- produktas yra natūralus ir yra vienintelis aliejus pasaulyje, kuris kietėja natūraliai reaguodamas su deguonimi, todėl sudėtyje nėra jokių papildomų cheminių priedų.
PO KIEK LAIKO SIENA TAMPA ATSPARI IR JĄ GALIMA VALYTI?
Tungų aliejus polimerizuojasi pora mėnesių, bet siena atsparumo įgauna gana greitai. Visgi, reikėtų sieną pasaugoti bent jau 2 savaites ir ypač nuo vandens ir drėgno valymo, nes sušlapusi vieta gali pabalti. P.s., šį efektą mes dažnai išnaudojame sąmoningai, norėdami sukurti dar įspūdingesnes sienas.
KAIP TEISINGAI PADENGTI SIENĄ TUNGŲ ALIEJUMI?
- Aliejuojama siena turi būti visiškai sausa, priešingu atveju drėgnos vietos pašviesės, nes vanduo išstumia aliejų;
- didėlės sienos aliejavimui naudojamas didelis, bent 20 cm. gerai įgeriantis vidutinio ilgio plauko volelis ir toks pats mažesnio dydžio volelis ar teptukas sunkiau prieinamoms vietoms aliejuoti, pavyzdžiui, kampuose, prie lubų ir pan. (poroloninis volelis nerekomenduojamas);
- užtikrinkite, kad prieš aliejavimą aliejus pabūtų šiltoje aplinkoje, jis turi būti skaidrios gintarinės spalvos. Žemesnėje temperatūroje tungų aliejus gali sutirštėti ir pabalti, toks jis nėra tinkamas darbui.
- Aliejuojant svarbu gerai išvoluoti visą sieną, ypatingai volelio jungimosi linijas. Pamirkius volelį rekomenduojama nualiejuoti apie 1kv.m., tada nemirkant volelio, dar kartą grįžti ir gerai išvoluoti jau aliejuotą plotą su pussausiu voleliu ir t.t..Volelį būtinai mirkome į aliejų kas 1 m2.
AR ILGAI JUNTAMAS TUNGŲ ALIEJAUS KVAPAS?
Aliejavimo metu jūs nejausite jokių cheminių kvapų nuo kurių svaigtų galva, kvapas labiau primins blynų kepimą, bet jis nebus pavojingas jūsų sveikatai.
Nualiejavus sieną, priklausomai nuo paviršiaus ant kurio ji padaryta (ant gipso kartono, senų dažų, įvairių tinkų ar betono plokščių ir pan. ), įvairaus intensyvumo kvapas gali būti juntamas nuo 2 iki 12 mėnesių. Dažniausiai kvapą skleidžia nebe pats aliejus, o apačioje esančios medžiagos, nes natūraliai aliejus polimerizuojasi apie 2 mėnesius. Norint pagreitinti visus procesus, rekomenduojama gerai vėdinti patalpas ir bent kelis mėnesius neužstatyti sienos daiktais. Jeigu yra vietų, kurios pilnai pasislėps po, pavyzdžiui, pakabinamomis spintelėmis, geriau tų vietų nealiejuoti. Jeigu namuose yra rekuperacinė sistema, kvapai dažniausiai nejuntami.
P.s. kvapas yra subtilus dalykas – vieni jo nejaučia ir jų neerzina, kitiems tungų aliejus netgi kvepia, o štai dar kiti mielai jo nejaustų. Visgi produktas yra natūralus ir nekenksmingas. Jeigu aliejaus kvapas ilgai nedingtų ir erzintų, susisiekite su mumis, gal būsime atradę naujų būdų, kaip greičiau kvapą pašalinti.
Jeigu esate jautrūs kvapams, derėtų pagalvoti apie kitą impregnavimo priemonę, susisiekite ir paieškosime sprendimų kartu!
KAIP SU LAIKU GALI PASIKEISTI SIENA?
- Jeigu aliejavimo metu bus susidaręs perteklius, siena gali pradėti gelsti jau po kelių mėnesių.
- Jeigu nebus saulės šviesos arba uždengsite sieną daiktais, tos vietos taip pat gali labiau pagelsti.
Norint išvengti sienos pageltimo, rekomenduojama:
- aliejuoti tik vieną kartą, o praėjus kelioms valandoms po aliejavimo, kruopščiai nuvalyti visą sieną sausa mikrofibro šluoste;
- aliejuoti tik tas sienas, kurios bus atviroje erdvėje ir gaus natūralios saulės šviesos.
- Aliejuoti tik pigmentuotas sienas, baltos spalvos mes nealiejuojame, nes ji pagels iš karto.
Jei visgi nutiko taip, kad siena vietomis pagelto, galite ją pavalyti su audinių balikliu. Mes patys esame išbandę šį valymo būdą ir pastebėjome, jog geltonumas dingsta, bet pačiai sienai ir spalvoms nieko nenutinka. Visgi reikėtų valyti atsargiai ir pradžioje išsibandyti mažiau matomoje vietoje ar nedideliame plote. Paskui sieną reikėtų gerai nuvalyti vandenyje sudrėkinta šluoste.
ALTERNATYVOS TUNGŲ ALIEJUI
Vietoje tungų aliejaus galima naudoti dvigubo virimo linų sėmenų aliejų su sikatyvu arba kitokius aliejus prieš tai išsibandžius ant atskiro eskizo.
Tai yra tik bendro pobūdžio Mr. Clay rekomendacijos, parengtos pagal turimą patirtį naudojant tungų aliejų.
Labai svarbi, tačiau kiek apleista tema apie tinkamos talpos pasirinkimą molio tinko sumaišymui – tai yra pirmas etapas
kokybiško darbo link.
DYDIS – 25 kg. balto arba rudo apdailinio molio tinko sumaišymui Jums reikės 35 l. talpos kibiro, kitu atveju visas mišinys netilps. Jeigu tinkuojate be spalvos pigmento, tai bėdos kaip ir nėra – likutį galite užmaišyti į atskirą talpą arba vėliau. Bet jeigu tinkuosite su spalvos pigmentu, nebepavyks išgauti spalvos, kurią išsirinkote, viskas turi tilpti vienu metu ir į vieną talpą.
FORMA – atrodo, koks skirtumas, bet maišymo talpos forma turi labai didelę įtaką. Patyręs meistras geba išmaišyti visur ir visaip, kartais su keiksmais, kartais be, tačiau geriausiai mišinys išsimaišo aukštose, siauresnėse talpose. Jeigu Jūsų talpos yra plačios – vonelių tipo, gali tekti maišyti bei brinkinti ilgiau. Blogai išmaišytame mišinyje gali likti sausų mišinio guzelių, kurie trukdys kokybiškam darbui, o jūs prakeiksite ir molį, ir mus, ir save. Šis patarimas yra iš praktikos, tad geriau jau juo pasinaudokite 😊
P.s. maišymui naudojame elektrinį mikserį – pagalys netiks 😊
DANGTIS – kadangi sumaišyti molio mišiniai gali stovėti pora savaičių ir netgi ilgiau, tai labai svarbu juos uždengti, kad neišgaruotų vanduo ir mišinys neapdžiūtų. Patogiausia, kai yra dangtis, bet jeigu Jūsų kibiras be dangčio, galite apvynioti plėvele ar uždengti maišu.
NETIKĖTI RADINIAI – yra buvę situacijų, kai klientai skambina ir sako „ Jūsų tinke yra kažkokių šiukšlių, panašių į siūlus“. Pamename, pirmą kartą, po tokio nusiskundimo perkratėme visą gamybą, sijojome mišinius, žaliavas , pertikrinome žaliavų pakuotes ir t.t. Nieko neradus skambinome kolegoms meistrams ir klausėme ar jie nėra radę. Paskambinus Pauliui, jis sako „Taip randu kartais, pas mane juodos spalvos, -paklausk klientų kokios spalvos pas juos ir kokios spalvos kibiras 😊”. Tai va, rebusas buvo išspręstas – kartais, jeigu plastikinė talpa nekokybiška, o mikserio sraigtai labai aštrūs – gali tiesiog pridrožti į mišinį pačio plastiko.
Taip kad įsigyjant molio tinką, Jūsų pirkinių krepšeliui rekomenduojame ir šį kibirą su dangčiu Pirkti čia
P.s. mūsų veiklos pradžioje, kai patys daug ko nežinojome, buvo dar vienas juokingas nutikimas, bet nebesusijęs su kibiru. Klientai sunerimę siunčia nuotraukas ir sako „ Mes, jau nutinkavome sienas ir žinokite, Jūsų tinke yra kažkokių vabalų“, klausiame ar jie gyvi, sako taip, jie gyvi ir jų nemažai. Klausiame, bet kaip jie galėjo išgyventi mišinio sumaišymą, juk būtų nebegyvi…. klientai teigia nežinantys ir toliau siunčia foto. Eilinį kartą, kad ir kaip nelogiškai skamba ši situacija, bet net praardome keletą molio tinko maišų ir nieko neradę, skambiname Mantui pasiteirauti, ar jis nėra radęs kažko panašaus, o jis ir klausia, „ Kur tinkuoja?“, atsakome, kad Vilniaus centre, o jis sako „Tai kas nenorėtų gerti karštą liepos mėnesio dieną, Vilniaus centre“. Ir, pasirodo, tikrai – pastebėkite, vos tik pradėjus tinkuoti šiltuoju sezonu, dažnai atskrenda ir nutupia įvairios muselės bei vabaliukai atsigerti. Tačiau tinkui išdžiūvus, jie skrenda sau. Tai irgi daug ką parodo apie nekenksmingą molio tinko sudėtį
Sėkmės prie sienų!
Foto – Ligita Lileikė
Sėkmės prie sienų!