APDAILINIO MOLIO TINKO PRIEŽIŪRA

Džiaugiamės, kad savo namams ar projektams renkatės molio tinką, todėl norime, kad tinkamai susipažintumėte su mūsų gaminamais produktais ir priimtumėte sprendimus, kurie džiugintų ne vienus metus. Visa, žemiau aprašyta informacija galioja vienspalviam apdailiniam molio tinkui, juo tinkuojant visus namus ir sienas. Atliekant meninį sienų dekoravimą, kai kuriami raštai, ši informacija gali būti netikslinga.

Molio tinkas yra natūralus mišinys be pavojingų cheminių medžiagų ir yra visiškai pralaidus garams, todėl  jo valymas bus kiek kitoks, nei medžiagų, sudarančių ant sienos plėvelę. Nepaisant to, kad mišinys natūralus, nereiškia, kad tokia sienų apdaila greitai nusidėvės –  viskas priklausys nuo Jūsų gyvenimo būdo, požiūrio ir gebėjimo tinkamai valyti ar pertinkuoti sienas. Galime tik nuoširdžiai pasakyti, jog tokios sienos džiugina, jas norisi paglostyti, o namuose būna labai jauku.

Molio tinko priežiūra ir valymas

Kadangi produktas yra natūralus ir jame nėra jokių cheminių medžiagų, kurios sudarytų plėvelę, molio tinkas išlieka pralaidus ir „kvėpuojantis“.

Tokių sienų mes negalime šlapiai ir smarkiai trinti, nes valymo vieta tikrai matysis. Visgi, esame atradę labai neblogų metodų molio tinko valymui ir, palyginus, jog tai yra visiškai natūralus, matinis ir labai gražus produktas, jo ekploatacija yra gana gera ir, galbūt, gali būti sulyginama su matiniais dažais.

Aptaškius molio tinko paviršių purvinais skysčiais, pavyzdžiui, kava, arbata, pomidorų sultimis, vandeniniais dažais ir pan.  pradžioje nedarykite nieko, ir leiskite dėmėms išdžiūti. Jeigu dėmės akivaizdžiai matosi, galite pabandyti valymo metodą su audinių balikliu ACE. Neskiestos priemonės užsipilkite ant švaraus vatos diskelio ir lengvai patapšnokite dėmę, leiskite išdžiūti ir stebėkite ar situacija gerėja. Esant poreikiui, pakartokite dar kartą, kai prieš tai valyta vieta pilnai vėl išdžius. Svarbu netrinti ir per ilgai vienu metu nemirkyti tos pačios vietos. Kadangi molio tinkas ir spalvų pigmentai yra neorganinės kilmės, jie nereaguoja su ACE balikliu ir spalvos neišbąla. Visgi prieš valymą rekomenduojame išsibandyti mažiau matomoje vietoje ir įsitikinti, kad viskas gerai. Valydami tokiu metodu, būtinai saugokite rankų odą ir drabužius.

Dažnokai sulaukiame klausimų apie flomasterius, tad atlikome bandymą su mūsų turėtais dviejų gamintojų flomasteriais. Lygiai taip pat valymui panaudojome ACE ir flomasteriai visiškai išsivalė iš molio tinko sienos, nepalikdami jokios žymės.

Sausai atsiradusias dėmes, pavyzdžiui, batų žymes ar nuo kitų atremtų

daiktų atsiradusias dėmes ir pan.  rekomenduojame valyti sausu, švariu šepetėliu. Tinka dažymo šepetėliai.

Jeigu išbandžius sausus ir šlapius valymo būdus dėmė vis tiek matosi, rekomenduojame išbandyti dar vieną būdą – su kempine lengvai įtrinti sieną tos pačios spalvos molio tinku. Aprašyti visą procesą gana sudėtinga, todėl ieškokite video filmuko su valymo rekomendacijomis mūsų IG paskyroje.

Jei net ir po šio bandymo nepavyks pasiekti norimo rezultato, sieną reikėtų pertinkuoti vienu sluoksniu.

Valymo būdai yra rekomendacinio pobūdžio ir prieš valant būtina pabandyti mažiau matomoje vietoje.

Praktiniai patarimai Jums:

  • Rinkitės kuo šviesesnes molio tinko spalvas, nes jų priežiūra yra daug paprastesnė.
  • Neužmušinėkite vabzdžių ant sienų, nes ten ir liks 🙂
  • Saugokite sienas nuo purvinų/spalvotų skysčių įsigėrimo, nes tikrai įsigers ir, tikėtina, ne visada pilnai išsivalys.
  • Uždarykite langus vasaros metu esant audroms, nes stiprus šoninis lietus gali išplauti molio tinką nuo langų angokraščių. Žinoma, visada galima nutinkuoti vėl 🙂
  • Langus ir ypatingai langų rėmus nusivalykite dar prieš tinkavimo darbus. O ateityje valykite atsargiai privesdami šluostę prie tinkuoto paviršiaus.
  • Būtinai dėkite grindjuostes, tai užtikrins, kad grindų plovimo metu sienų apačios neapsitrins.
  • Žinome, kad gražu, bet geriau netinkuokite durų molio tinku, ypatingai, jei turite augintinių ir bandydami įeiti jie mėgsta draskyti uždarytas duris 🙂 Arba būtinai lakuokite atspariu laku.

Molio tinko atnaujinimas

Paviršių, kuris nusidėvėjo ar nebenusivalo, gana paprasta atnaujinti užtinkuojant vieną molio tinko sluoksnį ant viršaus. Net ir gyvenant namuose, atlikti darbus su molio tinku yra vienas malonumas:

  • nebus dulkių;
  • nesugadinsite grindų ar kitų paviršių;
  • nebus jokių cheminių medžiagų garavimo ir kvapų.

Jeigu po tinkavimo ant sienos jaučiami pavieniai marmuro grūdeliai –  ją galima tiesiog vieną kartą nuvalyti sausu šepetėliu ar paprasčiausiai švariu delnu, kad grūdeliai nukristų. Lengvą, vienkartinį sienos birumą, gali lemti tinkavimo metodika ir pasirinkti įrankiai. Iš esmės, mūsų gamybos molio tinko sienos nebūna birios ar teplios prie jų prisiglaudus, jei viskas atlikta teisingai (negalime atsakyti už kitų gamintojų molio tinkus).

Dalinis atnaujinimas/pataisymai:

Molio tinko siena yra gana minkšta – mišinyje nėra cheminių medžiagų, kurios sukietintų molio tinką, todėl jį lengva pažeisti aštriu daiktu. Pataisyti taip, kad visai nesimatytų taisymo vieta, ko gero neįmanoma, bet sušvelninti pažeidimus galima, o nežinantys net ir nepastebėtų. Visgi, viskas priklausys nuo pataisymus atliekančio žmogaus kruopštumo bei kūrybingumo. Jeigu siena nėra didelė, kartais paprasčiau pertinkuoti visą paviršių vienu sluoksniu.

Sienų, durų ir baldų impregnavimas

Molio tinkas skirtas sienoms ir luboms, jeigu nuspręsite jį naudoti ne pagal paskirtį – tinkuoti įvairius horizontalius paviršius, duris, baldų fasadus, drėgnas zonas prie praustuvų,  virtuvines sieneles, daiktus ir pan. – molio tinką būtina lakuoti, kad nebeįgertų skysčių ir taptų daug kietesnis. 

 Visų namų sienų mes jokiu būdu nerekomenduojame impregnuoti, nes molio tinkas tam ir sukurtas, kad būtų natūralus, be to, toks jis atrodo gražiausiai ir jaukiausiai, o priklausomai nuo gyvenimo būdo, galima išsaugoti gražų ir nepažeistą daugybę metų. Visgi, yra situacijų, kur reikia labai praktiškų paviršių, ypatingai komercinėse erdvėse arba, jei molio tinką naudojate ir kitoms idėjoms, nei sienos ar lubos. Tokiu atveju, molio tinką rekomenduojame lakuoti ir panaudoti tiesiog kaip medžiagą dekoravimui.

Norint pasiekti kuo geresnių rezultatų lakuojant molio tinku dengtus paviršius, laikykitės šių patarimų:

  • jeigu reikia vidutinio atsparumo, prieš lakavimą, jau nutinkuotą molio tinką būtinai gruntuokite giluminiu gruntu ARDEX P51 (skieskite su 4 dalimis vandens). Dėl geresnio atsparumo tą galite padaryti ir du kartus. Išdžiūvus gruntui paviršius gali būti blizgus, tad ant viršaus lakuojame ZERO GLOSS laką, kuris vėl padaro paviršių visiškai matinį. Tik turėkite omenyje, kad spalva tikrai keisis, dažniausiai šiltėja ir ryškėja.  Zerro gloss lakas be grunto nebus efektyvus ir vienas pats nenaudojamas.
  • jeigu reikia labai didelio atsparumo, nutinkuotą molio tinką būtinai gruntuokite giluminiu gruntu ARDEX P51 (skieskite su 5 dalimis vandens) išdžiūvus gruntui, galite naudoti ir dvikomponenčius poliuretaninius lakus. Mes esame išbandę Tikkurila Fontedur.

Rizikos susijusios su lakavimu/impregnavimu:

  • Keičiasi spalva, dažniausiai šiltėja ir ryškėja. Vienos priemonės keičia mažiau, kitos daugiau, tai priklauso ir nuo naudojamo spalvos pigmento.
  • Jeigu yra vidinių kampų, apsauginės priemonės gali labiau subėgti į vidinius kampus ir palikti žymes. Todėl vienu metu lakuojame tik priešingas sienas, šonines apsaugojant plėvele ar plačia dažymo juosta.
  • Dengiant impregnavimo priemones, gali likti volavimo žymės, todėl reikia pasirinkti tinkamo dydžio ir plauko volelį bei volavimo metodus. Kai kurie meistrai rekomenduoja naudoti mažesnio dydžio volelį ir voluoti įvairiomis kryptimis. Norint išvengti volavimo žymių ant didelių plotų, lakus rekomenduojame purkšti, tačiau ir tai reikia daryti atidžiai, bei sistemingai.
  • Lakuojant ryškesnes spalvas voleliu gali šiek tiek atsidengti balto marmuro grūdeliai, todėl geriau yra purkšti aparatu.
  • Sukietintą molio tinko paviršių dažniausiai yra lengviau lakuoti, nes priemonės geriasi tolygiau.

MOKOMASIS IMPREGNAVIMO VIDEO SU ARDEX P-51 IR ZERO GLOSS LAKU 

! Tungų, bei kiti aliejai NENAUDOJAMI vienspalvio apdailinio molio tinko impregnavimui. 

Jeigu Jums labai patinka molio tinko tekstūra ir nėra didelio skirtumo ar produktas natūralus ar ne, vietoje įprasto sienų glaistymo, galite tinkuoti apdailiniu molio tinku, o paskui tiesiog nudažyti atspariais įprastais dažais, jūsų norima spalva. Tokiu būdu gausite gyvesnį sienų vaizdą su lengvais šešėliais ir geresnį atsparumą. Iš praktikos galime pasakyti, kad dažai ant molio tinko dengiasi lengviau ir gražiau, nei lakai.

Iš kitos pusės nėra nieko nepažeidžiamo, o meistrai dažnai sako, jog ateityje lengviau pataisyti neimpregnuotą molio tinką, todėl tik nuo Jūsų gyvenimo būdo ir požiūrio priklausys kaip paviršiai dėvėsis.

Daugiau techninės informacijos apie molio tinką, sienų paruošimą tinkavimui, bei mokymus rasite mūsų svetainėje www.clay.lt

Linkime gražių ir jaukių sienų, Mr. Clay komanda

 

Meniu